Založ si blog

Ateizmus 10

Už som to chcel vzdať, nech si každý sám žije vo svojich predstavách, keď mu to vyhovuje, ale vždy ma vzpružia naduté odpovede niektorých osvietených, ktoré vychádzajú z neuveriteľne naivných predstáv – tak pokračujem.

Z uvedených postojov svetových ateistov je zrejme, že pre zastávanie ateizmu nestačí zaujať postoj, že Biblia je súbor dodatočne spísaných účelových legiend a že cirkev je mafistická organizácia, pričom ukážeme, pomenujeme, či vymenujeme zločiny cirkvi a to nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti. Ani keď ukážeme kde všade sa Biblia mýli, kde cirkev vytvára priestor pre nenávisť a zlo, pretože toto všetko sa môže kvalifikovať ako nepochopenie, či prečiny omylných ľudí. Tieto argumenty sú síce na zamyslenie o potrebe archaickej filozofie pre dnešného človeka, ale nie sú to tie pravé dôvody pre postoj ateistu.

Pravé argumenty pre ateizmus vychádzajú z naivno-upokojujúcej predstavy dobrotivého Boha, ktorý nás stvoril, čo nás k nemu natrvalo zaväzuje. Z toho vychádza i potreba trvalej pokory voči nemu a jeho hovorcom. Avšak ak je Boh všemohúci načo potrebuje ochrancov tejto viery, a ak je nevýslovne dobrotivý načo potrebuje likvidovať tých, ktorí neveria tejto predstave. Ak to Boh požaduje, ba i sám to neraz vykonal, či sa znovu to chystá vykonať, potom s jeho dobrotou nie je niečo v poriadku.

Pričom je zrejmé, že tí, ktorí konajú v duchu tejto predstavy dobra a podriaďujú sa radám hovorcov vševediaceho Boha  rozsievajú neskutočné naivné nádeje na základe nevierohodných sľubov. Tieto sny, že Boh nám včas ukáže čo treba robiť priamo zakazuje ľuďom konať inak ako predpisujú archaické rady z Biblie a to aj vtedy keby tieto rady viedli zhoršenej kvality života. Jednoducho preto nemôžem uveriť predstave o dobrom Bohu, pretože svoje dobro presadzuje ako diktátor, čo znamená, že ide len o moc, ale nie o moc Boha, pretože ten je akože všemocný, ale o moc jeho hovorcov.

Ateista nie je ten človek, ktorý prestane veriť cirkvi, alebo neuznáva Bibliu ako vrchol toho, čo bolo napísané, ale vtedy keď zistí, že k životu nie že nepotrebuje nadprirodzené bytosti, ale začne ich bez strachu chápať ako rozprávkové bytosti. To, ale neznamená, že ateista nemôže použiť argumenty proti existencie Boha, tým, že zverejní prešľapy predstaviteľov náboženstva, či ich naivné predstavy. Pretože sú to ľudia, ktorí sa hrdia tým, že sú hovorcami samotného Boha. Treba si uvedomiť, že sú to oni, ktorí neustále živia vieru v nadpozemské bytosti. Bez nich by  Biblia bola len zbierka účelových židovských mýtov a život Ježiša Krista by sa zaradil medzi legendy zo starého Jeruzalema.

„Všetko sme dostali od Boha. Patríme mu. Boh je okolo nás a v nás. Všetko naplňuje. Náš život a náš údel je v jeho rukách“ – napísal kardinál Ján Chryzostom Korec. Proste nie je úniku pred Bohom. Preto sa kresťanskí teológovia upriamili na morálny vzťah k neviditeľnému Bohu, namiesto k reálnemu človeku. Tohto Boha pretvorili na ducha, ktorý je v nás, čím úplne vymyslený svet vyhlásili za skutočnosť a zo skutočnosti vytvorili zdanie. Pravdu postavili na hlavu, čím z ľudí urobili idiotov. Čo je pre zabránenie ďalšieho vývoja života človeka najškodlivejšie, to sa volá „pravdou“ a čo ho pozdvihuje, stupňuje, rozvíja, potvrdzuje, to sa volá „úpadok“. Slobodnú vôľu zdecimovali o schopnosti slobodného rozhodovania a prezentujú ju len ako „správnu“ reakciu na rôzne inštinkty „pokúšanie diabla“.

Celá kresťanská filozofia je zameraná k tomu, aby ste sa vždy cítili nie len ako otrok, ale aj ako hriešnik a k tomu pocitu slúžil i výmysel dedičného hriechu. Viera musí otvoriť cestu k neúmernej pokore pred autoritou a znehodnotiť rozum, vedomosti, ktoré by mohli odhaliť cestu k pravde. Náboženská výchova morálky nikdy nedokáže prekonať toto autoritatívne štádium výchovy, ktorej cieľom je potlačiť túžby jednotlivca a usmerniť ho len na plnenie úloh Boha. Táto výchova vychádza z nedôvery vyvolených, že ich poddaný pri vidine vlastného prospechu, stratí záujem o Boha, teda o nich. To je možno pravda, avšak história neraz dokázala, že tým sa nestratil morálny záujem o druhých, čo je podstatné. Čo však je určite pravda, tak to, že zakonzervovaným vývoja spoločnosti po technologickej, tak ako i po morálnej stránke zhoršujeme kvalitu života, pričom ešte dovolíme vyvolením ospravedlňovať tento útlak božou vôľou a znevažovaním svetských vedomosti.

Ateizmus 24

04.11.2019

Napriek všetkým dôkazom, či argumentom popísaných v tejto série článkoch, veriaci budú naďalej tvrdiť, že náboženská viera nie je ilúzia, ale jediné vysvetlenie, ktoré zatiaľ človek viac »

Ateizmus 23

03.11.2019

Nie je to tak dávno, keď cirkev pokladala fyzickú prítomnosť Boha za zrejmú. Dokonca v biblických textoch sa dozviete, že človek je anatomicky podobný Bohu a že voľakedy sa dalo s ním rozprávať viac »

Ateizmus 22

02.11.2019

Človek po dobu svojej existencie bojoval z nepoznaným, aby prežil. Pomohla mu viera vo vlastne sily, ktorá pramenili zo skúsenosti predkov. Ak, ale svoj život odovzdáš nadpozemskej pravde, zmysel viac »

pokus, laboratórium, experiment

Arménsko umožní Rusku prístup do jeho biologických laboratórií

11.11.2019 21:37

Moskva sa dlho usilovala o prístup do troch biologických laboratórií v Arménsku, ktoré sponzorovali USA.

Čile

Čilská vláda prepracuje ústavu a vyhovie tak požiadavkám demonštrantov

11.11.2019 20:50

Prezident, členovia kabinetu a politickí spojenci sa zhodli na tom, že Kongres by mal viesť proces prepracovania ústavy, pričom znenie dokumentu by malo prejsť i referendom.

Čína / Saudi / ropa / investície /

Čína investuje do arabskej ropy

11.11.2019 20:22

Rokovania medzi Čínou a Saudskou Arábiou už prebiehajú. Odhadovaná čínska investícia má byť v hodnote 5 až 10 miliárd dolárov, informoval o tom portál Bloomberg.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár

Čižnár sa stretol s talianskym národným prokurátorom pre boj proti mafii

11.11.2019 19:57

Obaja sa dohodli, že v najbližších týždňoch sa uskutoční stretnutie v úzkom kruhu na pôde Eurojustu, kde sa prerokuje súčinnosť v aktuálnych trestných veciach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 614721x
Priemerná čítanosť článkov: 4693x

Autor blogu

Kategórie