Založ si blog

Ateizmus 11

Tieto články píšem hlavne preto, aby som zdôvodnil opodstatnenosť ateizmu v dnešnej dobe, pretože z diskusií o vzniku života a jeho pokračovaní prevládajú predstavy, ktoré nemajú nič spoločné s realitou. Chcem prejsť i na otázky okolo stvorenia sveta a života o ktorých si niektorí myslia, že sú podstatou ateizmu. Avšak predtým ako prejdem k týmto otázkam potrebujem prezentovať prístup ateistu k týmto otázkam.

Prečo sa potom ateista rýpe v tom v čo neverí? Pretože on nehľadá „zjavenú pravdu“, ktorá ho oslobodí od myslenia, ale hľadá argumenty a fakty, ktoré mu evokujú myslenie o vzniku a vývoji prírody, ktoré sú nutné vedieť k zlepšeniu života tu na Zemi. Pričom zisťuje, že pri vysvetľovaní chodu prírody naráža na balast, ktoré prírodné procesy zahmlievajú a to poukazovaním na prítomnosť nadprirodzených bytosti a javov. Ateizmus nie je nejaký filozofický, či náboženský pohľad na svet, ale chce pôsobiť ako účinný stimulátor poznania, morálky a to tým, že slobodomyseľne hľadá odpovede na nedôveryhodné tvrdenia, ktoré nás odkláňajú od skutočného zmyslu života. Cieľom ateizmu je dokázať, že všetko vzniklo prirodzenou cestou hľadaním rovnováhy prežitia prírody, bez vplyvu nadprirodzených síl. Ateista si nemyslí, že vesmír vznikol z „ničoho“, tak ako to chápu veriaci, že na počiatku nebolo nič len Boh, ale že Vesmír vznikol prakticky z ničoho z bežného pohľadu (vákuum nie je bez častíc ani nikdy nebol prázdny, hmotné častice v ňom stále vznikajú i zanikajú z premeny energie na hmotu). Ale to som odbočil, o tom neskôr.

Práca ateistu sa zdá, že je nerozumná, pretože bojuje proti hodnotám, ktoré boli časom vyskúšané. Chce docieliť zmenu pohľadu na prírodu do ktorej patríme i my ľudia. Zabúda sa, že z titulu kresťanských hodnôt sme úplne zabudli na potreby Zeme, ale dôležitejšie je pod láskou k Bohu podporovať nerovnováhu, vyvolávaním emócií ako rasizmus, nacionalizmus, náboženskú neznášanlivosť, nižšie postavenie žien, potieranie slobodnej vôle jednotlivca. Takéto bohumilé počínanie rôznych ľudí nespojuje, ale naďalej vzniká potreba riešiť rozdiely vojnou, čo vyvoláva nespravodlivosť, psychické poruchy, chudobu a kde i vražda, či pomsta sa môžu javiť ako humánny čin.

Prečo ateista sa tiež riadi morálkou? Teisti odpovedajú, že tento problém uznávania morálky, majú vyriešený: pretože dodržiavať tieto morálne predpisy, prikázal Boh. Z čoho im samozrejme vyplýva – zrušíme Boha, zrušíme dôvody pre mravnosť. To, že existencia Boha a teda i morálka sa zakladá len na viere je slabinou tohto tvrdenia, pretože ak by Boh bol reálna entita, tak by nikto nemal pochybnosti o jeho odporúčaniach. Preto sa nemožno ani čudovať tomu, že práve tí, ktorí sa Bohom neustále zastrešujú nepokladajú morálne zásady pre seba za záväzne. Strach pred trestom a nádej na odmenu je sotva etickým dôvodom pre dodržiavanie božích prikázaní. To iba maskuje základný egoizmus: ukazovať sa mravným z vypočítavosti. Teda tento dôvod je vlastne nemorálny, pretože svedomie prehlušuje autorita, ktorá sama podľa Biblie tieto morálne zásady nedodržuje.

Ateista uvažuje inak a hovorí, keď nebudem dodržiavať základne morálne zásady – nedodržiavať svoje sľuby a uzatvorené dohody, v prvom rade by sa nedalo mi v budúcnosti dôverovať, čo nemá s Bohom nič spoločné. Ľudia by mi prestali veriť nie preto, že neverím v Boha, ale preto, že som nedôveryhodný. Preto vo svojom svedomí cítim: treba byť spoľahlivý, nekradnúť, nespôsobiť druhému bolesť, byť milý a nápomocný. Nepotrebujem na to príkaz. Prečo? Lebo žijem spolu s inými a chcem s nimi mať harmonické vzťahy. Ak toto niekto nechápe, nepomôže mu ani strach z Boha, ba práve naopak, pretože Boh podľa Biblie koná voči nepriateľom preukázateľne i ospraveditelné zlo. A nepriateľ môže byť podľa boha, či podľa hovorcov Boha, subjektívne hoci kto.

Prečo zistenie skutočnej pravdy oslobodzuje? Poznať skutočnú pravdu vytvára podmienky pre ďalší vývoj správnejšej spoločnosti. Poznanie pravdy ešte nedáva i vhodný cieľ  do budúcna, pretože ten je treba prácne a postupne vybudovať. Pokusy o to, kam smerujeme a čo robiť, aby sme tento proces správne usmernili sa riešili už od dávna – k tomu sa postupne vytvorili i sofistikované náboženské systémy, ktoré na základe svojej pravdy sa nepokúšali niečo zmeniť k lepšiemu, ale vo väčšine konzervovať idylickú minulosť do súčasnosti. Túto podivnú snahu o reštart minulosti zastrešili tvrdením, že nás Stvoriteľ neustále sleduje a usmerňuje znova a znova na zjavené pravdy, pretože človek sám o od seba nie je schopný sa o seba správne postarať. Táto filozofia zachovávania mocenských pomerov pracuje proti demokracie, čo vyhovuje i mocným tohto sveta i keď neveria v náboženské pravdy – nepokladajú za dôležité hľadať, čo je pravda.

Ateizmus 24

04.11.2019

Napriek všetkým dôkazom, či argumentom popísaných v tejto série článkoch, veriaci budú naďalej tvrdiť, že náboženská viera nie je ilúzia, ale jediné vysvetlenie, ktoré zatiaľ človek nepotvrdil, pretože je zrejme, že ten kto verí v Stvoriteľa bude odmenený a tí čo v neho neveria musia byť v područí diabla, kde z pyšnej hlúposti a namyslenosti zbierajú len [...]

Ateizmus 23

03.11.2019

Nie je to tak dávno, keď cirkev pokladala fyzickú prítomnosť Boha za zrejmú. Dokonca v biblických textoch sa dozviete, že človek je anatomicky podobný Bohu a že voľakedy sa dalo s ním rozprávať medzi štyrmi očami, ba i zápasiť. No dnes na základe vedeckého poznania posunuli teológovia Boha, keďže ho v skutočnosti nevedia predstaviť v realite do čohosi [...]

Ateizmus 22

02.11.2019

Človek po dobu svojej existencie bojoval z nepoznaným, aby prežil. Pomohla mu viera vo vlastne sily, ktorá pramenili zo skúsenosti predkov. Ak, ale svoj život odovzdáš nadpozemskej pravde, zmysel života si podriadiš dogmám a chiméram, ktoré sú o niečom inom. Čo môže byť iné zmyslom života, keď nie život sám. Čo je dobro – asi to, čo robí život bezpečnejší, [...]

Bratislava, NR SR, Kollár, autonehoda

Kollár môže mať v aute koho chce. Matovič mu niečo povie, keď vyzdravie

26.10.2020 22:35

Minister Mikulec si nemyslí, že Kollár porušil zákaz vychádzania, ale nevie, či šéf parlamentu riešil so ženou v aute pracovné záležitosti.

Belgický policajt s ochranným rúškom, ktoré si vzal na počesť stretnutia s belgickou kráľovnou.

Belgicko sa topí aj v druhej vlne pandémie

26.10.2020 22:21

Druhá vlna pandémie k Belgičanom nie je o nič milosrdnejšia ako prvá. V pondelok zaznamenali takmer 16-tisíc nových prípadov infekcie. Účinnosť protiopatrení znižuje rozdrobenosť krajiny.

úmrtie, sviečka, pohreb

Na COVID-19 zomrel moderátor Kmeťo, ministerstvo šíri jeho odkaz

26.10.2020 21:00

Zomrel moderátor Jozef Kmeťo (47), ktorý bol infikovaný koronavírusom. Krajčího ministerstvo šíri jeho video v ťažkom stave, kde varuje pred chorobou.

STU

Akademický senát odsúhlasil návrh na odvolanie rektora STU Fikara

26.10.2020 20:19

Za odvolanie rektora STU Miroslava Fikara hlasovalo počas zasadnutia akademického senátu 25 senátorov, proti bolo 14, zdržali sa traja.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 803178x
Priemerná čítanosť článkov: 6131x

Autor blogu

Kategórie