Založ si blog

Ateizmus 10

Už som to chcel vzdať, nech si každý sám žije vo svojich predstavách, keď mu to vyhovuje, ale vždy ma vzpružia naduté odpovede niektorých osvietených, ktoré vychádzajú z neuveriteľne naivných predstáv – tak pokračujem.

Z uvedených postojov svetových ateistov je zrejme, že pre zastávanie ateizmu nestačí zaujať postoj, že Biblia je súbor dodatočne spísaných účelových legiend a že cirkev je mafistická organizácia, pričom ukážeme, pomenujeme, či vymenujeme zločiny cirkvi a to nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti. Ani keď ukážeme kde všade sa Biblia mýli, kde cirkev vytvára priestor pre nenávisť a zlo, pretože toto všetko sa môže kvalifikovať ako nepochopenie, či prečiny omylných ľudí. Tieto argumenty sú síce na zamyslenie o potrebe archaickej filozofie pre dnešného človeka, ale nie sú to tie pravé dôvody pre postoj ateistu.

Pravé argumenty pre ateizmus vychádzajú z naivno-upokojujúcej predstavy dobrotivého Boha, ktorý nás stvoril, čo nás k nemu natrvalo zaväzuje. Z toho vychádza i potreba trvalej pokory voči nemu a jeho hovorcom. Avšak ak je Boh všemohúci načo potrebuje ochrancov tejto viery, a ak je nevýslovne dobrotivý načo potrebuje likvidovať tých, ktorí neveria tejto predstave. Ak to Boh požaduje, ba i sám to neraz vykonal, či sa znovu to chystá vykonať, potom s jeho dobrotou nie je niečo v poriadku.

Pričom je zrejmé, že tí, ktorí konajú v duchu tejto predstavy dobra a podriaďujú sa radám hovorcov vševediaceho Boha  rozsievajú neskutočné naivné nádeje na základe nevierohodných sľubov. Tieto sny, že Boh nám včas ukáže čo treba robiť priamo zakazuje ľuďom konať inak ako predpisujú archaické rady z Biblie a to aj vtedy keby tieto rady viedli zhoršenej kvality života. Jednoducho preto nemôžem uveriť predstave o dobrom Bohu, pretože svoje dobro presadzuje ako diktátor, čo znamená, že ide len o moc, ale nie o moc Boha, pretože ten je akože všemocný, ale o moc jeho hovorcov.

Ateista nie je ten človek, ktorý prestane veriť cirkvi, alebo neuznáva Bibliu ako vrchol toho, čo bolo napísané, ale vtedy keď zistí, že k životu nie že nepotrebuje nadprirodzené bytosti, ale začne ich bez strachu chápať ako rozprávkové bytosti. To, ale neznamená, že ateista nemôže použiť argumenty proti existencie Boha, tým, že zverejní prešľapy predstaviteľov náboženstva, či ich naivné predstavy. Pretože sú to ľudia, ktorí sa hrdia tým, že sú hovorcami samotného Boha. Treba si uvedomiť, že sú to oni, ktorí neustále živia vieru v nadpozemské bytosti. Bez nich by  Biblia bola len zbierka účelových židovských mýtov a život Ježiša Krista by sa zaradil medzi legendy zo starého Jeruzalema.

„Všetko sme dostali od Boha. Patríme mu. Boh je okolo nás a v nás. Všetko naplňuje. Náš život a náš údel je v jeho rukách“ – napísal kardinál Ján Chryzostom Korec. Proste nie je úniku pred Bohom. Preto sa kresťanskí teológovia upriamili na morálny vzťah k neviditeľnému Bohu, namiesto k reálnemu človeku. Tohto Boha pretvorili na ducha, ktorý je v nás, čím úplne vymyslený svet vyhlásili za skutočnosť a zo skutočnosti vytvorili zdanie. Pravdu postavili na hlavu, čím z ľudí urobili idiotov. Čo je pre zabránenie ďalšieho vývoja života človeka najškodlivejšie, to sa volá „pravdou“ a čo ho pozdvihuje, stupňuje, rozvíja, potvrdzuje, to sa volá „úpadok“. Slobodnú vôľu zdecimovali o schopnosti slobodného rozhodovania a prezentujú ju len ako „správnu“ reakciu na rôzne inštinkty „pokúšanie diabla“.

Celá kresťanská filozofia je zameraná k tomu, aby ste sa vždy cítili nie len ako otrok, ale aj ako hriešnik a k tomu pocitu slúžil i výmysel dedičného hriechu. Viera musí otvoriť cestu k neúmernej pokore pred autoritou a znehodnotiť rozum, vedomosti, ktoré by mohli odhaliť cestu k pravde. Náboženská výchova morálky nikdy nedokáže prekonať toto autoritatívne štádium výchovy, ktorej cieľom je potlačiť túžby jednotlivca a usmerniť ho len na plnenie úloh Boha. Táto výchova vychádza z nedôvery vyvolených, že ich poddaný pri vidine vlastného prospechu, stratí záujem o Boha, teda o nich. To je možno pravda, avšak história neraz dokázala, že tým sa nestratil morálny záujem o druhých, čo je podstatné. Čo však je určite pravda, tak to, že zakonzervovaným vývoja spoločnosti po technologickej, tak ako i po morálnej stránke zhoršujeme kvalitu života, pričom ešte dovolíme vyvolením ospravedlňovať tento útlak božou vôľou a znevažovaním svetských vedomosti.

Ateizmus 24

04.11.2019

Napriek všetkým dôkazom, či argumentom popísaných v tejto série článkoch, veriaci budú naďalej tvrdiť, že náboženská viera nie je ilúzia, ale jediné vysvetlenie, ktoré zatiaľ človek nepotvrdil, pretože je zrejme, že ten kto verí v Stvoriteľa bude odmenený a tí čo v neho neveria musia byť v područí diabla, kde z pyšnej hlúposti a namyslenosti zbierajú len [...]

Ateizmus 23

03.11.2019

Nie je to tak dávno, keď cirkev pokladala fyzickú prítomnosť Boha za zrejmú. Dokonca v biblických textoch sa dozviete, že človek je anatomicky podobný Bohu a že voľakedy sa dalo s ním rozprávať medzi štyrmi očami, ba i zápasiť. No dnes na základe vedeckého poznania posunuli teológovia Boha, keďže ho v skutočnosti nevedia predstaviť v realite do čohosi [...]

Ateizmus 22

02.11.2019

Človek po dobu svojej existencie bojoval z nepoznaným, aby prežil. Pomohla mu viera vo vlastne sily, ktorá pramenili zo skúsenosti predkov. Ak, ale svoj život odovzdáš nadpozemskej pravde, zmysel života si podriadiš dogmám a chiméram, ktoré sú o niečom inom. Čo môže byť iné zmyslom života, keď nie život sám. Čo je dobro – asi to, čo robí život bezpečnejší, [...]

Bratislava, NR SR, Kollár, autonehoda

Kollár môže mať v aute koho chce. Matovič mu niečo povie, keď vyzdravie

26.10.2020 22:35

Minister Mikulec si nemyslí, že Kollár porušil zákaz vychádzania, ale nevie, či šéf parlamentu riešil so ženou v aute pracovné záležitosti.

Belgický policajt s ochranným rúškom, ktoré si vzal na počesť stretnutia s belgickou kráľovnou.

Belgicko sa topí aj v druhej vlne pandémie

26.10.2020 22:21

Druhá vlna pandémie k Belgičanom nie je o nič milosrdnejšia ako prvá. V pondelok zaznamenali takmer 16-tisíc nových prípadov infekcie. Účinnosť protiopatrení znižuje rozdrobenosť krajiny.

úmrtie, sviečka, pohreb

Na COVID-19 zomrel moderátor Kmeťo, ministerstvo šíri jeho odkaz

26.10.2020 21:00

Zomrel moderátor Jozef Kmeťo (47), ktorý bol infikovaný koronavírusom. Krajčího ministerstvo šíri jeho video v ťažkom stave, kde varuje pred chorobou.

STU

Akademický senát odsúhlasil návrh na odvolanie rektora STU Fikara

26.10.2020 20:19

Za odvolanie rektora STU Miroslava Fikara hlasovalo počas zasadnutia akademického senátu 25 senátorov, proti bolo 14, zdržali sa traja.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 803177x
Priemerná čítanosť článkov: 6131x

Autor blogu

Kategórie