Založ si blog

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 25

Preto ani dnes, keď sa cítime pánmi nad prírodou, ktorú ničíme so zbraňou v ruke v boji o posledné zvyšky prírodných zdrojov nám nepomôže vytváranie si tradícií o neomylnosti, či vytváranie si rituálov, ktoré platia len pre pravú vieru, ale musíme pochopiť že sme súčasťou Veľkého Vesmíru, ktorý nám nikto nedaroval, aleže sme z neho vyšli vlastným pričinením. Pravda sa musí meniť so zmenami prostredia. Ak sa jedného dňa prestaneme zaujímať o obrovský vesmír, o dlhodobú a ťažkú históriu vývoja človeka a chyby minulosti si zromantizujeme, riskujeme návrat k detinskému názoru, že svet sa obrazne, ale aj doslovne krúti iba okolo nás a potom nám nepomôže ani vymyslený boh.

Neandertálci sa ďaleko skôr natrvalo usadili na územiach s chladnejšou klímou, kde bol dostatok veľkých a teda pomalších lovných zvierat a menej zvieracích predátorov. Vzhľadom na to, že obývali trvalé obydlia (jaskyne) mohli loviť a teda skladovať i veľké zvieratá, čo ich časom fyzicky prispôsobilo k väčšej sile a odolnosti voči nepohode. No neskôr pri konci doby ľadovej ich vyskúšaný život v malých skupinkách chrániacich si svoje územie prestal byť motivujúci, ale stal sa príťažou, pretože vzhľadom na svoju malú genetickú pestrosť už sa nedokázal prispôsobovať a preto začal postupne stagnovať. Vytvorené rituáli, ktoré ich predprogramovali z doby ľadovej už nedokázali pomáhať a zmeniť ich už nedokázali. Homo sapiens na druhej strane bol zvyknutý sa spolčovať do veľkých skupín a spoločne migrovať za potravou, čím si vytváral nové stratégie lovu, ba i špeciálne technológie na úpravu potravín, či kože, kožušín a kostí zvierat a to nielen ako potravu, ale aj ako prostriedok pre prežitie – šitie oblečenia a obuvi na mieru.

Príchod konca ľadovej doby bol pre neandertálcov pohromou, pretože prišli nové a podstatne rýchlejšie zvieratá, ktoré nečakali na príchod lovcov zvyknutých loviť len kyjakmi a kopijami. Teplom pravdepodobne vznikol i vyšší výskyt chorôb z titulu rýchlejšieho znehodnotenia potravín, ktoré dovtedy nepotrebovali nejako umne skladovať. Dovtedy zaužívané a posvätené pravidlá, či zbrane im vôbec už nepomáhali. Niektorí začali i migrovať, ale už sa nedokázali prispôsobiť novému životnému štýlu.

Neandertálec sa usadzoval na jednom mieste, kde rituálne pochovával a teda nábožensky uctieval svojich predkov už pred 700.000 rokmi. Dokonca podľa archeologických nálezov sa zistilo, že medzi neandertálcami žili dlhé roky i telesne postihnutý, čo u migrujúcich ľudí nebolo možné. Usadením sa na jednom mieste sa stalo, že dodržiavaním stanovených sociálnych pravidiel podľa spoločnej mytológie mohli prežiť nielen telesne postihnutí, ale i „fanatici tradícií, či príživníci“, ktorí by v migrujúcej skupine neprežili. V takejto sociálnej spoločnosti pri dodržiavaní pravidiel mytológie, nemohlo vznikať ani žiadne vnútorne pnutie, pretože sa vytvárali len malé skupiny ľudí, ktorých prvoradým a svätým cieľom bolo uchrániť svoj životný priestor. Nemali záujem sa spolčovať, či spolupracovať s inými skupinami, čo ale vzhľadom na zmeny, ktoré sa na nich valili sa im stalo osudným.

Naši priamy predkovia z východnej Afriky, či južnej Afriky sa migrovaním dostali až do Európy, čo ich postupne naučilo si vyrábať pokročilejšie nástroje, vrátane zbraní. Taktiež sa asi museli naučiť obchodovať a vymieňať si skúsenosti s kultúrami na svojich cestách. Nie náhodou okolo obdobia pred 200 až 300 tisíc rokov sa datuje „oficiálny“ vznik Homo sapiens, pretože sa vtedy dokázali pohnúť smerom na sever, pričom nešlo o rázový skok, ale o postupnú vývojovú zmenu.

V tomto období nastali prudké zmeny klímy, ktorí vyvolali príchod ľudí z Afriky na územie ovládane neandertálcom. Zo začiatku si neandertálci vedeli ubrániť svoje územie, ale neskôr po oteplení a zdecimovaný ich populácie boli prinútení sa  stiahnuť. Neandertálci síce svoj životný štýl mali voči prírode prepracovanejší, prírodu neničili, ba práve naopak dodržiavaním svätých rituálov ju zušľachťovali a preto asi neradi videli ako ich tradičné loviska sa menili na bitúnok, a to spôsobmi lovu aké používali migrujúci. Títo „lovci“, využívali rôzne pasce, luky, oštepy, vypaľovali celé lesy a potom jednoducho odišli inde. V boji jeden proti jednému by neandertálci so svojou silnou muskulatúrou a kyjakom s druhom homo sapiens asi uspeli, ale pri konflikte s väčšou skupinou migrujúcich vzhľadom na to, že neandertálci spolu nespolupracovali a teda nevytvárali obyčajne väčšie skupiny s viac ako 12 ľuďmi a i toho, že nedokázali vzhľadom na svoju lokálnu mytológiu rýchlo meniť stratégiu, tak nemali šancu.

 Edna Vincent Millayová (1892-1950), am. spisovateľka:

Život musí ísť ďalej; treba zabudnúť prečo.

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 26 – záver.

15.06.2021

Nakoniec sa vám zdôverím s iným názorom na existenciu Boha, ktorý sa mi prisnil. Kto mi vyvráti obsah tohto sna, ktorý je rovnako logický ako domnienky o vychádzajúcom dobre len z Boha, a preto ho musíme milovať i keď nám hrozí večným zatratením. V tomto sne mi nadpozemská bytosť oznámila, že on je pravý Stvoriteľ, pretože on stvoril zlo ako základný princíp [...]

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 24

13.06.2021

Pred 130 tis. rokmi bolo priaznivé klíma, čo „pomohlo“ i neandertálcom sa utvrdiť a zostať natrvalo vo svojej stratégie malých skupín, čím si ale spôsobili viac problémov, pretože vo väčšine sa v týchto skupinách uplatňovali príbuzensky zväzky, čo neprispelo k ich rozvoju. No o 20 tis. rokov neskôr nastúpila znova brutálna doba ľadová (ktoré vznikajú [...]

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 23

13.06.2021

I iné druhy živočíchov, ktoré prežívali v tieni silných dinosauroch, tiež sa postupne prispôsobovali zníženej koncentrácie kyslíka v atmosfére ( u cicavcov sa vyvinula bránica, čím sa oddelila od hrudného koša a na výkyvy klímy sa adaptovali stálou teplotou krvi). No pri silných dinosauroch sa ešte nedokázali rozvíjať čo do veľkosti, preto museli byť [...]

Študenti / Smútok / Minúta ticha /

Minútou ticha si na univerzitách uctili pamiatku zosnulých študentov

04.10.2022 10:58

Študenti zomreli v hlavnom meste na zastávke Zochova, keď do nich autom vo veľkej rýchlosti vrazil opitý športový funkcionár Dušan Deděček.

matovič NRSR

Matovič odletel na raňajky. Jeho odvolávanie začne po 11. hodine

04.10.2022 08:32

Matovič tvrdí, že ak "mafoši dnes vyhrajú", tak prezidentka Čaputová čoskoro vymenuje aj "super minister financií".

Trump

Trump zažaloval spravodajskú sieť CNN za ohováranie

04.10.2022 08:09

Trump obvinil CNN, že proti nemu vedie kampaň "urážania na cti a ohovárania", pretože sa "obáva", že bude v roku 2024 opäť kandidovať na post prezidenta.

Igor Matovič

Matovič má v hnutí deväť rebelov. Nepodporia ho, ale ani nepoložia

04.10.2022 08:00

Deväť poslancov OĽaNO sa nemieni zúčastniť hlasovania o návrhu strany SaS na odvolanie Igora Matoviča z funkcie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 966052x
Priemerná čítanosť článkov: 6114x

Autor blogu

Kategórie