Založ si blog

Ateizmus 9

Harris je filozof, etik a neurovedec, ktorý už nepracuje sám, ale založil spolok Nový ateizmus (Viktor Stenger – časticový fyzik, Daniel Dennett – filozof a evolučný biológ). Hodnoty Nového ateizmu sú už spojované s filozofickým humanizmom, to jest s človekom, nie s Bohom. Jednou z hlavných myšlienok tohto spolku je myšlienka, že náboženstvo by nemalo byť nikdy rešpektované, ale malo by sa mu oponovať a mal by byť vystavený racionálnej kritike, kedykoľvek jeho vplyv vzrastie.

Na základe nedávneho pokroku v neurovede títo ľudia tvrdia, že by sme mali zaujímať menej ústretový postoj voči náboženským predstavám, kreacionizmu, rôznym hypotézam o univerze, ktoré riadi Boh a poverám celkovo. Samotné náboženské vzdelávanie detí definuje ako zneužívanie detí. Nový ateizmus zástava hodnoty vedeckého naturalizmu, pričom tvrdí, že neexistuje žiadny väčší tribunál pravdy, než prírodná veda samotná a vedecká metóda je teda tou najlepšou metódou. Čo presne predstavuje podľa Nového ateizmu vedecký naturalizmus:

  1. Okrem prírody, ktorá zahrňuje i ľudské bytosti a naše kultúrne výtvory, neexistuje nič iné. Neexistuje Boh, anjeli, čerti, duše ani žiadny posmrtný život,
  2. Príroda je pôvodcom seba samej, a nie je stvorená Bohom, viera v Boha nie je kompatibilná s evolúciou,
  3. Vesmír nemá žiadny účel, či cieľ i keď jednotlivé ľudské tvory môžu sledovať nejaký účel a cieľ.
  4. Pretože Boh neexistuje, všetky vysvetlenia prírody a ich všetky príčiny sú čisto neutrálne a môžu byť vedou pochopené.
  5. Rôzne vlastnosti ľudí, vrátane ľudskej inteligencie a jeho chovania je možné vysvetliť čisto prírodnými termínmi, čo dnes znamená evolučná, špecificky darvinistická terminológia.
  6. Viera v Boha je príčinou rôzneho zla a mala by byť odmietnutá z morálnych dôvodov, morálnosť teda neobsahuje Boha.
  7. Správna ľudská morálka nevyžaduje vieru v Boha, ani v nijakú ideológiu a ľudia sa chovajú lepšie bez náboženskej viery, než s ňou, náboženské vzdelávanie detí je zneužívaním detí.

Existuje i nové hnutie Ateizmus+, či Ateizmus 2.0, ktoré si nemýľme s Novým ateizmom. Toto hnutie chce síce riešiť sociálnu spravodlivosť, práva žien, rasizmus, homofóbiu. Avšak sa už natoľko zorganizoval, že si vystačí sám so sebou, podobne ako cirkev pri náboženstvách. Sú to ľudia, čo nepochopili úlohu ateizmu, pretože si myslia, že ateizmus je nejaká filozofia života. Zakladateľ Alain de Botton upravil ciele ateizmu ako filozofiu bezvercov, čo si síce myslia, že rôzne náboženské nadprirodzené tvrdenia sú nezmysel, pretože rozdeľujú ľudí, ale zároveň pritom nezavrhujú si z náboženstva vybrať to čo sa osvedčilo – ľudia majú radi rituály, spoločne si radi zaspievajú, či vykonávajú rituálne kúpele očisty tela i duše, alebo si radi vypočujú kázne o viere dobre žiť. Táto odnož ateizmu pôsobí ako sekta, ktorá sa snaží postupy náboženstva napodobňovať. Dokonca chcú si vybudovať ateistickú cirkev i chrámy ateizmu, vybudovať nové slnečné mestá, kde bude všetko ideálne, či aspoň agapé reštaurácie, kde by sa voľne mohli stretať navzájom neznámi ľudia spolu rozprávať podľa náboženského hesla „miluj svojho blížneho“. Títo „veriaci“ si neuvedomujú, že na to aby človek sa stal ateistom nepotrebuje vieru, ale dôkazy. A keďže dôkazy hovoria jasne, tak pre pravého ateistu je boh len literárna postava. „Ateista“, ktorý potrebuje vieru, aby neveril, nie je ateista, ale pomätenec ako väčšina veriacich. Situácia tu dospela až tak ďaleko, že seba menší nesúhlas so závermi tejto línie je častovaný s nevyberavými urážkami. Ak sa takéto hnutie zameria na názorové diferencie medzi sebou samými, vzniknú mimoriadne silné spory, čo zničí tradície slobody kritického myslenia a skepticizmu na čom je ateizmus založený.

Ako potom máme efektívne presadzovať princípy sekulárnej spoločnosti, keď nie je dobré sa organizovať, čo by viedlo k dogmatizmu. Ateizmus má byť len združenie, ktoré podporuje ľudí stotožňujúcimi sa s našimi hodnotami, a čo sa týka vzťahu k iným spoločenstvám, k ich filozofie – mala by byť k ním tolerantná, ale nie ich bezvýhradne rešpektovať, ale racionálne kritizovať pokiaľ sa ona snaží z titulu moci násilím presadzovať.

Ateizmus 24

04.11.2019

Napriek všetkým dôkazom, či argumentom popísaných v tejto série článkoch, veriaci budú naďalej tvrdiť, že náboženská viera nie je ilúzia, ale jediné vysvetlenie, ktoré zatiaľ človek nepotvrdil, pretože je zrejme, že ten kto verí v Stvoriteľa bude odmenený a tí čo v neho neveria musia byť v područí diabla, kde z pyšnej hlúposti a namyslenosti zbierajú len [...]

Ateizmus 23

03.11.2019

Nie je to tak dávno, keď cirkev pokladala fyzickú prítomnosť Boha za zrejmú. Dokonca v biblických textoch sa dozviete, že človek je anatomicky podobný Bohu a že voľakedy sa dalo s ním rozprávať medzi štyrmi očami, ba i zápasiť. No dnes na základe vedeckého poznania posunuli teológovia Boha, keďže ho v skutočnosti nevedia predstaviť v realite do čohosi [...]

Ateizmus 22

02.11.2019

Človek po dobu svojej existencie bojoval z nepoznaným, aby prežil. Pomohla mu viera vo vlastne sily, ktorá pramenili zo skúsenosti predkov. Ak, ale svoj život odovzdáš nadpozemskej pravde, zmysel života si podriadiš dogmám a chiméram, ktoré sú o niečom inom. Čo môže byť iné zmyslom života, keď nie život sám. Čo je dobro – asi to, čo robí život bezpečnejší, [...]

úmrtie, sviečka, pohreb

Na COVID-19 zomrel moderátor Kmeťo, ministerstvo šíri jeho odkaz

26.10.2020 21:00

Zomrel moderátor Jozef Kmeťo (47), ktorý bol infikovaný koronavírusom. Krajčího ministerstvo šíri jeho video v ťažkom stave, kde varuje pred chorobou.

STU

Akademický senát odsúhlasil návrh na odvolanie rektora STU Fikara

26.10.2020 20:19

Za odvolanie rektora STU Miroslava Fikara hlasovalo počas zasadnutia akademického senátu 25 senátorov, proti bolo 14, zdržali sa traja.

parlament budova sídlo NRSR

Prieskum: Obyčajní stále smerujú dole

26.10.2020 19:07

Súčasná koalícia by vládu nezložila, opozícia by musela robiť značné kompromisy, ukázal najnovší prieskum.

Virus Outbreak Czech Republic

Český minister zdravotníctva Prymula dostal ochranku, prichádzajú mu vyhrážky

26.10.2020 16:08

Okrem vyhrážok sa minister zdravotníctva zaoberá aj ďalším problémom - odchodom z funkcie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 803139x
Priemerná čítanosť článkov: 6131x

Autor blogu

Kategórie