Založ si blog

Ateizmus 4

Ateista nemôže zasahovať do toho čo náboženstvo učí i keď ono svojou demagógiou vytvára priestor pre nenávisť voči tým, ktorí mu neveria. Avšak zatiaľ mi ešte nikto nezakázal nemať rešpekt voči neopodstatneným názorom, tradíciám, či „vedeckým“ tvrdeniam o prospešnosti náboženstva, ktoré hovorcovia boha nedokážu z argumentovať ako  pravdivé. Vedecké práce cielene smerované na podporu náboženstva mi pripadajú ako keby bolo lepšie klamať pacientovi o jeho stave, ako mu povedať pravdu, tak vlastne postupujú šarlatáni. Možno niekomu pomôže, keď mu dáme neopodstatnenú nádej, ale väčšina pacientov prijme radšej pravdu o svojom zdravotnom stave, pretože len tak sa prijme zodpovedne pristupovať k svojej chorobe, čo nakoniec môže priniesť i úspech.

Ateistický humanizmus je demokratický, neteistický, teda pravdivý životný postoj, ktorý hlása, že ľudské bytosti majú právo a zodpovednosť určovať zmysel a tvárnosť vlastnému životu. Ateizmus je preto len rozumné zhodnotenie prírody a sveta, zatiaľ čo náboženstvo je upokojujúci blud, postavený na placebo efekte, čím sa vlastne zneužíva ľudské želania a ich obrazotvornosť.

Ateizmus nie je ideológia, nemá žiadne zásady, nemá žiadnu inštitúciu, ktorá by sledovala čistotu tohto svetonázoru, pretože vznikol len ako opozícia voči uzurpovaniu moci na základe náboženských predstáv. Ateizmus sleduje hlavne popularizáciu výsledkov reálnej vedy, ktorá odhaľuje tajomstva prírody, bez obhajoby nadprirodzených predstáv, čím vytvára základ sekularizácie spoločnosti, t.j. ochranu práv občanov pred jednostrannými dogmami, tak aby žiadna ideológia už nemala miesto pri krivení pravdy.

Existuje síce Dublinská deklarácia z r.2011, ktorá definovala ciele ateizmu, ale nie ako stanovy ateizmu, ale ako politické ciele pre tých, ktorí chcú zabezpečiť nestranný rozvoj spoločnosti. Táto deklarácia požaduje od politikov vo verejnom živote zhruba zabezpečovať:

1/ osobnú slobodu, to jest i slobodu svedomia. Náboženskú vieru definuje len ako súkromnú záležitosť, ktorú tolerujeme ako právo a slobodu každého človeka. No všeobecné zákony požadujúce rešpekt k náboženským dogmám, ako napríklad rúhanie, by mali byť zrušené. Tu si nepleťme urážanie človeka len z titulu toho, že je príslušníkom nejakého náboženstva, ale možno kritizovať jeho konkrétne názory.

2/ Zvrchovanosť štátu je odvodená od voľby obyvateľstva, nie od dogmy Boha či bohov. Verejná politika by mala byť preukázateľne utváraná nie jednoznačnou jednofarebnou ideológiou, ale využívaním kompromisných dohôd. Zo strany štátu je neprípustné aby náboženstvo bolo finančne zvýhodňované, či oslobodené od daní, nemali by existovať grantové programy štátu na podporu náboženstva, či prevádzku náboženských škôl. Samozrejme, že štát môže financovať údržbu národných pamiatok a poprípade i finančne podporovať náboženské organizácie z verejných prostriedkov, ale len cez finančné pôžičky, ktoré budú kryté očakávanými službami, či daňami z príjmov a samozrejme, že tieto dohodnuté podmienky budú transparentne zverejňované. Zákon by nemal nijako zvýhodňovať príslušníkov nejakého náboženstva.

3/ Vzdelávanie má byť sekulárne, t.j. ak o náboženstve, tak o každom. Žiaci by sa mali učiť kriticky uvažovať a zároveň sa naučiť i ako spolupracovať. Veda by sa mala vyučovať bez vplyvu náboženských predstáv.

Poznámka k vzniku náboženstva: K tejto téme sa vytvorilo mnoho teórií, ktoré skôr obhajujú vznik náboženstva ako potrebu pre vysvetlenie prázdnych miest v behu sveta. To by som ešte chápal. Akože chápem činnosti ľudí okolo seba, že sledujú určitý cieľ, ktorý dáva zmysel. Z toho síce môže vyplývať, že pravidelné chovanie prírody a i pomerná stabilita Vesmíru, ktorá sa utriasla za miliardy rokov vývoja, môže mať svoj cieľ a zmysel, a že teda za tým niekto je – čo však je len neopodstatnená domnienka. Čo je i podstata vzniku nadprirodzených bytostí. Ak niekto tušil, že niečo treba zmeniť, tak ako dnes bol obvinený z toho, že si neváži minulosť našich predkov a vôbec, že si nič neváži. Na zmenu názorov bola potrebná odvaha, dokonca hrdinstvo k čomu sa málokto podujme – postaviť sa proti rozhodnutiam, ktoré pomohli v minulosti, pretože nikto nevie či sa nemôže i sám mýliť. Ešte i dnes sme obklopený na každom kroku náboženskou tradíciou našich predkov. Na každom vŕšku stojí kríž, v každej dedine je kostol – i keď to nevnímame, avšak či chceme alebo nechceme určite to na každého pôsobí, keď uvažuje o tom, či náboženstvo je potrebné.

I keď to, čo si práve konkrétna spoločnosť cení, aké má naučené postupy pre riešenie konfliktných situácií by nemalo byť v rozpore s prežitým rodu, avšak u náboženstva to neplatí. Vrodený sklon ku zaužívanej konformite náboženstva dokáže prebiť i rozumové argumenty prežitia. Konformita je základom odolnosti náboženských názorov i keď obsahujú vnútorne rozpory. To je aj príčina, prečo sa náboženstvo tak dobre vymedzujú geograficky.

Avšak kto vymyslel démonov – neviditeľné bytosti, ktorí spôsobujú choroby, alebo našepkávajú spravodlivým špatné myšlienky, vymyslel večné peklo pre tých čo toto vysvetlenie neprijmú – to nie je zaplňovanie prázdnych miest vo vedomostiach – to je už manipulovanie s ľuďmi. Chápem, že ľudia z neznalosti prírody vymysleli rôzne obrady, povery, modlenie, či život po živote… Všetko to sa dá pochopiť, ba i tolerovať ako tradície, že to môže mať pre niekoho nejaký zmysel i keď zjavný zmysel nie je schopný dokázať.

Kto vymyslel epické príbehy Jóba, či Abraháma s obeťou syna, či ako sa Boh rozčúlil nad ľuďmi, ktorých stvoril a všetkých utopil, to nemohol písať normálny človek, to musel byť psychopat bažiaci po moci. To už nemožno rešpektovať. Význam týchto trestov by mohol byť výchovný len vtedy, keby hriešnik mal druhú šancu a nie že prepadne peklu na večné časy. Prisúdiť psychopatické sklony Bohu je už zámer ľudí, ktorý to urobili schválne, pretože magora sa ľudia viac boja, než keby bol normálny.

Ateizmus 24

04.11.2019

Napriek všetkým dôkazom, či argumentom popísaných v tejto série článkoch, veriaci budú naďalej tvrdiť, že náboženská viera nie je ilúzia, ale jediné vysvetlenie, ktoré zatiaľ človek viac »

Ateizmus 23

03.11.2019

Nie je to tak dávno, keď cirkev pokladala fyzickú prítomnosť Boha za zrejmú. Dokonca v biblických textoch sa dozviete, že človek je anatomicky podobný Bohu a že voľakedy sa dalo s ním rozprávať viac »

Ateizmus 22

02.11.2019

Človek po dobu svojej existencie bojoval z nepoznaným, aby prežil. Pomohla mu viera vo vlastne sily, ktorá pramenili zo skúsenosti predkov. Ak, ale svoj život odovzdáš nadpozemskej pravde, zmysel viac »

pokus, laboratórium, experiment

Arménsko umožní Rusku prístup do jeho biologických laboratórií

11.11.2019 21:37

Moskva sa dlho usilovala o prístup do troch biologických laboratórií v Arménsku, ktoré sponzorovali USA.

Čile

Čilská vláda prepracuje ústavu a vyhovie tak požiadavkám demonštrantov

11.11.2019 20:50

Prezident, členovia kabinetu a politickí spojenci sa zhodli na tom, že Kongres by mal viesť proces prepracovania ústavy, pričom znenie dokumentu by malo prejsť i referendom.

Čína / Saudi / ropa / investície /

Čína investuje do arabskej ropy

11.11.2019 20:22

Rokovania medzi Čínou a Saudskou Arábiou už prebiehajú. Odhadovaná čínska investícia má byť v hodnote 5 až 10 miliárd dolárov, informoval o tom portál Bloomberg.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár

Čižnár sa stretol s talianskym národným prokurátorom pre boj proti mafii

11.11.2019 19:57

Obaja sa dohodli, že v najbližších týždňoch sa uskutoční stretnutie v úzkom kruhu na pôde Eurojustu, kde sa prerokuje súčinnosť v aktuálnych trestných veciach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 614742x
Priemerná čítanosť článkov: 4693x

Autor blogu

Kategórie