Založ si blog

Ateizmus 5

Prvé písomné ateistické názory sa objavili už v 6. storočí pr. n. l. v Indii ako filozofická škola Čárváka, ktorá reprezentovala materializmus a anti-teismus. Čárváka predstavovala hédonistický pohľad na svet, ktorý odmietal napríklad myšlienku posmrtného života. V Európe v 5.stor. pr.n.l. ateizmus sa prejavil napríklad u antického filozofa Anaxagor z Klazomenu. Ten tvrdil, že vo vesmíru nie sú ani Bohovia, na Zemi zázraky, ani veštby a že všetko je možno vysvetliť racionalisticky. K tomu je nutné dodať, že i v staroveku z právneho hľadiska bol ateizmus považovaní za kriminálny čin. Za čo bol Anaxagor vykázaní z Atén. Výrazný zlom v kritike náboženstva priniesol vzostup sofizmu, kde k základným rysom bola kritika náboženstva. Za najznámejšieho sofistu je obecne považovaný agnostik Prótagoras, ktorý napísal: „O bohoch nemôžeme vedieť, ani či sú, alebo nie sú, ani akú majú podobu“. Za čo bol poslaní do vyhnanstva a jeho spisy o bohoch spálené na hranici.

Zatiaľ čo všetci uvedený myslitelia boli len skeptici než ateisti v dnešnom slova zmyslu, sofista Diagoras z Mélu už predstavuje klasického ateistu. Tento sofista si všimol jednej na prvý pohľad triviálnej veci a vyvodil z nej pre náboženstvo nepríjemné dôsledky. Bohovia, teda bytosti všemocné a vševediace, milujú spravodlivosť, pozorujú všetko na svete a môžu zasiahnuť do ľudských záležitosti. Je teda logické, že ak títo bohovia sa pasujú za milovníkov ľudí, teda s ľuďmi neexperimentujú, tak by nemali pripustiť, aby existovala nespravodlivosť. Ta však v našom svete existuje a vinníci, či podvodníci často z rôznych situácií vyjdú bez akéhokoľvek postihu. Z toho podľa Diagorase vyplýva, že bohovia nemôžu existovať, pokiaľ by totiž existovali, tak by neexistovala nespravodlivosť.

Prodikos bol prvým mysliteľom, ktorý poskytol racionálnu teóriu o vzniku náboženstva. Pôvod predstavy Bohov spojoval predovšetkým s oblasťou poľnohospodárskeho života. Slnko, rieky, oheň či lesy, to všetko bolo v vzhľadom na ich úžitok zbožňované. V súvislosti so zabezpečením úspešného poľnohospodárstva tak vzniklo náboženstvo na základe domnienok, že úsilie ľudskej práce nezáleží len od človeka, ale aj od žičlivosti prírody.

 

Sofista Kritius už charakterizoval náboženstvo ako chytrý výmysel vládnucich vrstiev, ktorého je jediným účelom motivovať poddané k vernosti a zákonom udržovaním strachu ľudí pred neznámom. A nielen to, poukázal i na to ako si náboženstvo prisvojilo i vysvetlenie, že ak je úroda dobrá, sú s našou prácou Bohovia spokojní, pokiaľ naopak, nepraje nám počasie, či iné, musíme sa zrejme viac pokorne modliť, prinášať viac darov hovorcom Boha, aby nabudúce bola úroda lepšia a nebola zničená škodcami, ktorých poslali Bohovia ako prejav ich sklamania z nášho chovania. Démokritos neveril v existenciu nadprirodzených síl. Posmrtný život nazval lživými rozprávkami vhodnými pre hlupákov.

Tieto názory na náboženstvo prevzali i niektorí rímsky myslitelia, napríklad básnik Titus Lucretius Caro. Podľa neho len slabé duše hľadajú útechu v náboženstve. Náboženstvo považuje za silu, ktorá človeka utlačuje a bráni mu, aby život prežil so všetkými radosťami, ktoré život prináša, a jediné, čo môže náboženstvo rozptýliť, je pravdivé poznanie prírody. Vo svojom spise De rerum natura doslova uvádza, že k najvyšším prejavom zla núti ľudí náboženstvo.

Niečo k voľbám prezidenta a k Ukrajine.

24.03.2024

Tlak osvietených demokratov, aby ľudia svoj rozvoj s potrebami prírody ignorovali, nerozdeľuje ľudí na dobrých a zlých, ale vyrába z ľudí nekompromisných nepriateľov. Predloženie takej to nehanebnej idei, kde sme povinný sa podriadiť národným či božím neomylným rozhodnutiam, ktoré nesmieme si prekonzultovať s tzv. nepriateľom, ba ani si vyjasniť jednotlivé [...]

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 26 – záver.

15.06.2021

Nakoniec sa vám zdôverím s iným názorom na existenciu Boha, ktorý sa mi prisnil. Kto mi vyvráti obsah tohto sna, ktorý je rovnako logický ako domnienky o vychádzajúcom dobre len z Boha, a preto ho musíme milovať i keď nám hrozí večným zatratením. V tomto sne mi nadpozemská bytosť oznámila, že on je pravý Stvoriteľ, pretože on stvoril zlo ako základný princíp [...]

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 25

14.06.2021

Preto ani dnes, keď sa cítime pánmi nad prírodou, ktorú ničíme so zbraňou v ruke v boji o posledné zvyšky prírodných zdrojov nám nepomôže vytváranie si tradícií o neomylnosti, či vytváranie si rituálov, ktoré platia len pre pravú vieru, ale musíme pochopiť že sme súčasťou Veľkého Vesmíru, ktorý nám nikto nedaroval, aleže sme z neho vyšli vlastným [...]

SR MŽP TK medveď hnedý mimoriadna situácia BAX

Slovensko zatiaľ nevyužilo jednoduchšie pravidlá na likvidáciu problémových medveďov

18.07.2024 11:47

Celý dokument je podľa štátneho tajomníka MŽP Filipa Kuffu interným materiálom a zatiaľ ho nezverejnili.

vlak, strom

Počas silnej búrky spadol na vlak strom, zdemoloval kabínu rušňovodiča

18.07.2024 11:23

Počas búrky spadol strom na vlak, zdemoloval kabínu rušňovodiča

nákladný vlak, dunaj, nehoda

Nákladný vlak pri Dunaji prerazil zábranu a zastavil mimo koľajníc

18.07.2024 10:59

K zraneniu osôb pri udalosti nedošlo.

Michal Šimečka

Šimečka: KDH si musí vybrať, či chce na presadenie svojej agendy kolaborovať s vládou

18.07.2024 10:45

Predseda Progresívneho Slovenska reagoval na návrhy zmeny Ústavy SR, ktoré predstavilo KDH.