Založ si blog

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 22

Stav neistoty u našich predkoch stále pretrvával, nakoľko vychádzal z toho, že musel migrovať za potravou ak chcel prežiť. Vo väčšine oblasti kam ľudia prišli, živili sa tým, čo im poskytla príroda.  Až vynálezom oblečenia z kože a kožušín mohli sa presunúť i do chladnejších oblasti, na sever a východ od Afriky, kde nebolo až tak veľa nebezpečných predátorov, ale bolo tam nadostač i väčšej lovnej zveri. Tieto oblasti však už boli obsadené silnejšími neandertálcami, ktorí sa tam trvale usadili a nedovolili len tak ľahko prechádzať cez ich územie.

Život migrujúcich ľudí nebol ľahký, podľa skúmania súčasného života migrujúcich ľudí v pralesov v Južnej Amerike bolo normálne i zabíjanie starých a postihnutých ľudí skupiny, ba zabíjali i nechcených novorodencov. Väčšina týchto migrujúcich ľudí putovala z miesta na miesto podľa ročných období, vegetačných cyklov rastlín. Pri prírodných katastrofách, či nebezpečných útočníkoch sa postupne presúvali i na nové územia. Vďaka tomu mali kondíciu a obratnosť tvrdých bojovníkov a to nielen preto, že sa zbavovali, tých ktorí nestačili, ale aj tým, že pri svojich cestách objavovali nové spôsoby prežitia a ani neboli náročný na výber potravín. Navyše ich ani netrápili infekčné choroby, ktoré väčšinou pochádzajú až z usadeného spôsobu života a z prenosu od rôznych zvierat.

Tento neustáli boj o prežitie vytváraním väčších skupín síce nedovolil našim predkom sa usadiť jednom mieste, ale ich nútil byť neustále v strehu, pracovať na sebe, tak aby pre svoju komunitu boli prínosom. Náboženstvo v tomto čase ešte nehralo pre nich nejakú významnú rolu vše múdrosti, ale ani nepostupovali chaoticky, či presadzovaním sily, ale riadili sa skôr skúsenosťami starších.

Na príklade neandertálcov, ktorí sa už usadili a začali využívať skôr silu jednotlivca ako spoluprácu veľkých komunít , čím si vytvárali len malé sebestačné skupiny možno vidieť, že sila o keď z väčším mozgom bez vzájomnej spolupráce nie je dostačujúcou zárukou pre prežitie. Už pred človekom existovali živočíšne druhy, ktoré mali obrovské tela a silu, čo ich predurčilo  vládnuť na Zemi a predsa vyhynuli. Napríklad dinosaury, ktorí vládli na Zemi, keď človek ešte ani neexistoval. Síce ich prevaha sa vo väčšine prejavovala silou, nie rozumom a teda väčším telom a väčšími zubami, čím ostatné druhy života vytlačila do nehostinných krajov, či do podzemia.

Totiž taký dinosaurus vládol svetu 135 miliónov rokov a nakoniec i keď bol nesporne vládcom Zeme vyhynul. Prvý dinosaurí sa objavili pred 252 mil. rokov, ale nič neznamenali. Po permskom vymieraní pred 235 mil. rokov (kedy 90 – 96% druhov zaniklo) sa však presadili, pretože ako prví dokázali sa vysporiadať zo znížením obsahom kyslíka v atmosfére – 10%. Avšak to by ešte nestačilo, aby ovládli Zem. Posledným klincom do rakvy ostatným druhom nastalo až o 30 mil. rokov neskôr, keď sa znovu rozvinulo obdobie zvýšenej sopečnej činnosti, ktoré narušilo atmosféru vyšším obsahom oxidu uhličitého a oxidu siričitého. Nastali krátkodobé výkyvy klímy a zároveň i okyslenie oceánov, čo už definitívne rozhodlo o víťazstve dinosaurov.

Dinosaurus prispôsobeným sa zníženej potrebe kyslíka a  dobrou adaptáciou na vyššie teploty, či nečistoty v ovzduší postupne ovládol život na našej planéte, a to tak, že ostatné druhy len živorili v jeho tieni a museli sa stiahnuť a ukrývať pod zem, čo ich nútilo zefektívniť telo pre prijímanie rôznej potravy a  používať viac rozum. Nedostatok konkurencie u dinosaurov spôsobil, že prestávali byť pripravený na ďalšiu zmenu klímy, ktoré prišla pred 66 mil. rokov v podobe dopadu kométy, ktorá našu planétu zahalila prachom a požiarmi a neskôr veľkým chladom, kde už živiť veľké telo bolo nemožné.

Stagnácia vychádza z pocitu vlády nad svetom a prejavuje sa to tak, že prestávame vidieť kam sa svet uberá, a kam sa môže dostať v prípade katastrofy. Preto sa nemožno obzerať do minulosti, kedy silná viera všetko riešila. Ak prestaneme hľadať nové zdroje rozvoja a prestaneme vzájomne spolupracovať, ale hľadať len nepriateľa, ktorí nám bráni veriť v romantizovanú minulosť , kde všetko sa riešilo čakaním na zázrak, čaká nás rovnaký osud ako dinosaurov. Stagnácia života je veľké nebezpečie pre prežitie druhu, pretože podmienky života sa môžu veľmi ľahko zmeniť.

Frank Zappa (1940-1993), amer. spevák:

Realita je tým čím je, nie tým čím by sme chceli aby bola.

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 26 – záver.

15.06.2021

Nakoniec sa vám zdôverím s iným názorom na existenciu Boha, ktorý sa mi prisnil. Kto mi vyvráti obsah tohto sna, ktorý je rovnako logický ako domnienky o vychádzajúcom dobre len z Boha, a preto ho musíme milovať i keď nám hrozí večným zatratením. V tomto sne mi nadpozemská bytosť oznámila, že on je pravý Stvoriteľ, pretože on stvoril zlo ako základný princíp [...]

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 25

14.06.2021

Preto ani dnes, keď sa cítime pánmi nad prírodou, ktorú ničíme so zbraňou v ruke v boji o posledné zvyšky prírodných zdrojov nám nepomôže vytváranie si tradícií o neomylnosti, či vytváranie si rituálov, ktoré platia len pre pravú vieru, ale musíme pochopiť že sme súčasťou Veľkého Vesmíru, ktorý nám nikto nedaroval, aleže sme z neho vyšli vlastným [...]

Viera, ktorá nepotrebuje dôkaz 24

13.06.2021

Pred 130 tis. rokmi bolo priaznivé klíma, čo „pomohlo“ i neandertálcom sa utvrdiť a zostať natrvalo vo svojej stratégie malých skupín, čím si ale spôsobili viac problémov, pretože vo väčšine sa v týchto skupinách uplatňovali príbuzensky zväzky, čo neprispelo k ich rozvoju. No o 20 tis. rokov neskôr nastúpila znova brutálna doba ľadová (ktoré vznikajú [...]

Lesné požiare / Čile /

Lesné požiare v Čile si vyžiadali už najmenej 23 mŕtvych a takmer tisíc zranených

05.02.2023 11:52

V krajine je momentálne aktívnych 232 požiarov lesných porastov, pričom len v priebehu soboty vypuklo 16 nových.

Zobor Nitra

Ani megakríž, ani vyhliadková veža. Nitra bude rozhodovať o lanovke

05.02.2023 11:00

Zámer lanovky s novým trasovaním pripravila cirkev. Okresný úrad v Nitre rozhodol, že treba štúdiu vplyvov na životné prostredie. Odvtedy leží projekt ladom.

Vladimir Putin / Naftali Bennett /

Putin sľúbil, že nezabije Zelenského, tvrdí izraelský expremiér Bennett

05.02.2023 10:36

V prvých týždňoch ruskej agresie sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami konfliktu.

nemocnica, lekar, pacient, zdravotnictvo, cakaren,

Slovenskí lekári jej odporučili spísať závet. Dnes sa radšej lieči v Česku

05.02.2023 10:00

Vzhľadom na situáciu v slovenskom zdravotníctve mnohí lekári podľa onkologickej pacientky rezignovali a niektorí sa stali surovými.