Založ si blog

Ateizmus 9

Harris je filozof, etik a neurovedec, ktorý už nepracuje sám, ale založil spolok Nový ateizmus (Viktor Stenger – časticový fyzik, Daniel Dennett – filozof a evolučný biológ). Hodnoty Nového ateizmu sú už spojované s filozofickým humanizmom, to jest s človekom, nie s Bohom. Jednou z hlavných myšlienok tohto spolku je myšlienka, že náboženstvo by nemalo byť nikdy rešpektované, ale malo by sa mu oponovať a mal by byť vystavený racionálnej kritike, kedykoľvek jeho vplyv vzrastie.

Na základe nedávneho pokroku v neurovede títo ľudia tvrdia, že by sme mali zaujímať menej ústretový postoj voči náboženským predstavám, kreacionizmu, rôznym hypotézam o univerze, ktoré riadi Boh a poverám celkovo. Samotné náboženské vzdelávanie detí definuje ako zneužívanie detí. Nový ateizmus zástava hodnoty vedeckého naturalizmu, pričom tvrdí, že neexistuje žiadny väčší tribunál pravdy, než prírodná veda samotná a vedecká metóda je teda tou najlepšou metódou. Čo presne predstavuje podľa Nového ateizmu vedecký naturalizmus:

  1. Okrem prírody, ktorá zahrňuje i ľudské bytosti a naše kultúrne výtvory, neexistuje nič iné. Neexistuje Boh, anjeli, čerti, duše ani žiadny posmrtný život,
  2. Príroda je pôvodcom seba samej, a nie je stvorená Bohom, viera v Boha nie je kompatibilná s evolúciou,
  3. Vesmír nemá žiadny účel, či cieľ i keď jednotlivé ľudské tvory môžu sledovať nejaký účel a cieľ.
  4. Pretože Boh neexistuje, všetky vysvetlenia prírody a ich všetky príčiny sú čisto neutrálne a môžu byť vedou pochopené.
  5. Rôzne vlastnosti ľudí, vrátane ľudskej inteligencie a jeho chovania je možné vysvetliť čisto prírodnými termínmi, čo dnes znamená evolučná, špecificky darvinistická terminológia.
  6. Viera v Boha je príčinou rôzneho zla a mala by byť odmietnutá z morálnych dôvodov, morálnosť teda neobsahuje Boha.
  7. Správna ľudská morálka nevyžaduje vieru v Boha, ani v nijakú ideológiu a ľudia sa chovajú lepšie bez náboženskej viery, než s ňou, náboženské vzdelávanie detí je zneužívaním detí.

Existuje i nové hnutie Ateizmus+, či Ateizmus 2.0, ktoré si nemýľme s Novým ateizmom. Toto hnutie chce síce riešiť sociálnu spravodlivosť, práva žien, rasizmus, homofóbiu. Avšak sa už natoľko zorganizoval, že si vystačí sám so sebou, podobne ako cirkev pri náboženstvách. Sú to ľudia, čo nepochopili úlohu ateizmu, pretože si myslia, že ateizmus je nejaká filozofia života. Zakladateľ Alain de Botton upravil ciele ateizmu ako filozofiu bezvercov, čo si síce myslia, že rôzne náboženské nadprirodzené tvrdenia sú nezmysel, pretože rozdeľujú ľudí, ale zároveň pritom nezavrhujú si z náboženstva vybrať to čo sa osvedčilo – ľudia majú radi rituály, spoločne si radi zaspievajú, či vykonávajú rituálne kúpele očisty tela i duše, alebo si radi vypočujú kázne o viere dobre žiť. Táto odnož ateizmu pôsobí ako sekta, ktorá sa snaží postupy náboženstva napodobňovať. Dokonca chcú si vybudovať ateistickú cirkev i chrámy ateizmu, vybudovať nové slnečné mestá, kde bude všetko ideálne, či aspoň agapé reštaurácie, kde by sa voľne mohli stretať navzájom neznámi ľudia spolu rozprávať podľa náboženského hesla „miluj svojho blížneho“. Títo „veriaci“ si neuvedomujú, že na to aby človek sa stal ateistom nepotrebuje vieru, ale dôkazy. A keďže dôkazy hovoria jasne, tak pre pravého ateistu je boh len literárna postava. „Ateista“, ktorý potrebuje vieru, aby neveril, nie je ateista, ale pomätenec ako väčšina veriacich. Situácia tu dospela až tak ďaleko, že seba menší nesúhlas so závermi tejto línie je častovaný s nevyberavými urážkami. Ak sa takéto hnutie zameria na názorové diferencie medzi sebou samými, vzniknú mimoriadne silné spory, čo zničí tradície slobody kritického myslenia a skepticizmu na čom je ateizmus založený.

Ako potom máme efektívne presadzovať princípy sekulárnej spoločnosti, keď nie je dobré sa organizovať, čo by viedlo k dogmatizmu. Ateizmus má byť len združenie, ktoré podporuje ľudí stotožňujúcimi sa s našimi hodnotami, a čo sa týka vzťahu k iným spoločenstvám, k ich filozofie – mala by byť k ním tolerantná, ale nie ich bezvýhradne rešpektovať, ale racionálne kritizovať pokiaľ sa ona snaží z titulu moci násilím presadzovať.

Ateizmus 24

04.11.2019

Napriek všetkým dôkazom, či argumentom popísaných v tejto série článkoch, veriaci budú naďalej tvrdiť, že náboženská viera nie je ilúzia, ale jediné vysvetlenie, ktoré zatiaľ človek viac »

Ateizmus 23

03.11.2019

Nie je to tak dávno, keď cirkev pokladala fyzickú prítomnosť Boha za zrejmú. Dokonca v biblických textoch sa dozviete, že človek je anatomicky podobný Bohu a že voľakedy sa dalo s ním rozprávať viac »

Ateizmus 22

02.11.2019

Človek po dobu svojej existencie bojoval z nepoznaným, aby prežil. Pomohla mu viera vo vlastne sily, ktorá pramenili zo skúsenosti predkov. Ak, ale svoj život odovzdáš nadpozemskej pravde, zmysel viac »

pokus, laboratórium, experiment

Arménsko umožní Rusku prístup do jeho biologických laboratórií

11.11.2019 21:37

Moskva sa dlho usilovala o prístup do troch biologických laboratórií v Arménsku, ktoré sponzorovali USA.

Čile

Čilská vláda prepracuje ústavu a vyhovie tak požiadavkám demonštrantov

11.11.2019 20:50

Prezident, členovia kabinetu a politickí spojenci sa zhodli na tom, že Kongres by mal viesť proces prepracovania ústavy, pričom znenie dokumentu by malo prejsť i referendom.

Čína / Saudi / ropa / investície /

Čína investuje do arabskej ropy

11.11.2019 20:22

Rokovania medzi Čínou a Saudskou Arábiou už prebiehajú. Odhadovaná čínska investícia má byť v hodnote 5 až 10 miliárd dolárov, informoval o tom portál Bloomberg.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár

Čižnár sa stretol s talianskym národným prokurátorom pre boj proti mafii

11.11.2019 19:57

Obaja sa dohodli, že v najbližších týždňoch sa uskutoční stretnutie v úzkom kruhu na pôde Eurojustu, kde sa prerokuje súčinnosť v aktuálnych trestných veciach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 614742x
Priemerná čítanosť článkov: 4693x

Autor blogu

Kategórie