Čo je náboženstvo?

9. augusta 2016, janko2005, ateizmus

Náboženstvo ponúka abstraktný obraz božeho kráľovstva, ktorým chcú kňazi príslušného náboženstva zvýrazniť prevahu svojho Hospodina nad ostatnými uctievanými bohmi, čím chcú dokázať nespochybniteľnú vládu nad celým svetom, dokonca i nad Vesmírom. Avšak sľuby dané človeku vyplývajúce z každého náboženstva sú založené na predstavách o nadpozemských bytostiach, ktorých existencia je síce nedokázateľná, ale tým viac pre naplnenie daných sľubov je pritvrdzovaná absolútna viera v nich.

Samozrejme, že židovsko-kresťansko-moslimské náboženstvo malo pri svojom vzniku i zmysluplné poslanie a to v tom, že chcelo pomôcť životu človeka, a to naplnením idei dobra. Avšak po čase, keď sa dostali dotyční hovorcovia Boha i k absolútnej moci si tieto priority zamenili za ideológiu dobra, ktorá stojí na moci vyvolených. Z čoho samozrejme musel vyplynúť nebezpečný radikalizmus, ktorému už nejde o konkrétny obsah ideológie, ale o nekompromisný postoj k tým čo neuveria. Je jedno či je toto náboženstvo pravdivé alebo nie, potvrdené svätým písmom alebo nie, racionálne alebo iracionálne, hlavne je, že vedie veriacich k „pravde“ takej ako si to praje určitá vyvolená skupina ľudí. Ak títo ľudia majú i svetskú moc nikdy neodsúdia tento radikalizmus, ktorí sa nebráni ani vraždeniu nevinných. Jedine, čo pripustia, že vysvetlenia svätého písma  môže byť u nich mylné i keď majú jeho rovnaké vydania.

Biblia, či iné sväte knihy ako základné knihy viery nepopisuje históriu ľudstva, pretože neobsahuje žiadne presne určenia času kedy sa čo stalo, ale len podávajú jednostranne vysvetlenie spracované po niekoľkých desaťročiach na základe ľudových rozprávaní, kde ich šíritelia  verili, že dobro zvíťazí. Biblia nie je síce kniha rozprávok, ale je to  kniha legiend a mýtov, v ktorých históriu si rozprávajúci vysvetlili po svojom. Preto uveriť v jej pravdivosť nie je pochopiť rozdiel medzi pravdou a lžou, ale preniesť sa do snov, v nereálne vízie, ktoré idealizujú náboženské riešenia spravovania sveta, ale aj ospravedlňujú  činy vrahov, či povyšujú slova sľubov nad skutočnosťou.

V tejto súvislosti je potom pravdepodobnejšia nepotvrdená teória, že v minulosti nás mohli navštíviť mimozemšťania ako to, že nás sledujú a súdia bytosti, ktoré tiež síce nikto reálne nezaznamenal, ale hlavne, čo je neprijateľne pre rozmýšľajúceho človeka, je to že pripustenie ich existencie popierame všeobecnú platnosť prírodných zákonov.

Andrej Dermek (1914-2003):

Na kolenách všetko vyzerá inak.