Založ si blog

Splynutie náboženstva s vedou.

V predchádzajúcej debatách sa vyskytli stanoviska, ktoré kladú vieru v Boha na úroveň vedy.  Ak budeme považovať hlbokú úctu napr. Einsteina, alebo iných fyzikov pred majestátom Vesmíru, pred jeho tajomstvom vzniku, pôvodu fyzikálnych zákonov – ako, že je to čosi tajomné a to takmer ako tajomný boh, čo aj títo fyzici často používajú ako metaforu, tak vtedy sa náboženstvo akoby približovalo k vede. Ale iní ľudia to tak nechápu, keď veľký fyzik spomenie boha, okamžite si pod tým predstavujú boha, ktorý odpúšťa hriechy, odpovedá na modlitby, čo mení krv na víno, čo sľubuje, že budeme žiť i po smrti. A teda je pravda veriť vo svätú trojicu, ukrižovanie a vzkriesenie Ježiša a vo všetko ostatné, čo samozrejme nemá nič spoločné so základnými konštantami fyziky.  To nie je to isté a nemožno konvergenciu vedy spájať s náboženstvom len vtedy keď sa nám to hodí.

Ak pojmu náboženstvo umožníte takú pružnú definíciu, aké meno zostane pre ortodoxné náboženstvo, ako ho chápe obyčajný človek v kostolnej lavici, či na modlitebnom koberčeku, alebo ako ho chápal intelektuál v 19.stor., keď i veľký vedci boli nábožný tak ako ktokoľvek iný?

Kvantová mechanika je hlboko tajomná a ťažko pochopiteľná. Náboženská mystika je tiež hlboko tajomná a ťažko pochopiteľná. Preto, ale si nemožno myslieť, že staroveký mystikova už dávnej dobe rozumeli kvantovej mechanike.

Veda odpovedá na otázky „ako?“ a náboženstvo na otázky „prečo?“. Prečo si niekto myslí, že otázka prečo má v tomto poli nejaký zmysel. Proste to čo nechápeme, tak to nechápeme a budeme pracovať na riešení problému ale nebudeme si vymýšľať odpovede prečo je to tak ako keď pračlovek videl blesk.

Nemôžem vedou dokázať negatívne tvrdenie, že napr. Boh neexistuje, ale to neznamená, že automaticky existuje,  to môžu existovať  aj iní bohovia, vily, či upíry. No ak mi niekto bude tvrdiť, že dôvody pre existenciu kresťanského Boha sú oprávnenejšie, potom tie dôvody treba vysloviť a vedecky vyhodnotiť .

Ak teológovia sa chcú priblížiť k ozajstnej vede, tak musia v prvom rade odvrhnúť zázraky. Keď si však ponechajú zázračne nanebevstúpenie Panny Marie, ktoré vyhlásil len nedávno  pápež Pius XII (v r. 1950), alebo iné zázraky,  tak potom sa nemôžu pchať medzi vedcov, ale nech idú zbierať body do Lurd medzi nevzdelancami.

V 19. stor. ľudia nesúhlasili s princípom evolúcie, pretože sa im zdalo, že podrýva ich vieru v Boha. Teraz sa karta obracia a pre znovunastolenie Boha, pripúšťa i sám pápež existenciu evolúcie, pretože už každý človek, ktorý nie je zadubený, chápe, že evolúcia je skutočnosť. A tak Boha vpašujeme späť s tým, že naznačíme že Boh evolúciu vytvoril a ju aj riadi, i keď nikto nevie ako, keď fyzicky nejestvuje. Dokonca neváhajú i Darwina dať na svoju stranu, tým, že antikoncepcia je proti darvinovskému pudu o zachovanie rodu.

Celá krása Darvinovského vysvetlenia života, spočíva v jej sebestatočnosti. Každý stupeň evolúcie je vysvetliteľný a každý aj dokázateľný – nemusí sa tam vpašovavať nič nadpozemské. Nepridá to nič k vysvetleniu evolúcie, len možno uspokojí veriacich. Pripadá mi to ako vloženie vírusov do fungujúceho organizmu, ktorý sleduje vlastne ciele a ciele organizmu nie sú pre neho dôležité.

Vedec ak zistí, že niečo nie je pravda, vyhodí to oknom a začne znovu, ale nie takto postupujú  teológovia, keď niečo nepasuje tak hľadajú v tom nejakú symbolickú pravdu. Treba stvorenie sveta z Biblie vyhodiť ako historický pohľad  a nie dávať tomu za každú cenu nejaký symbolický význam.

Nepopieram, v minulosti malo náboženstvo svoj význam, pretože podporovalo zoskupovanie jednotlivcov, čím pomáhalo prežitie skupiny. Je jasné aj to akú výhodu mali skupiny, kde viera v bojovného boha podnecovala mladých mužov obetovať sa pre dobro kmeňa.

Ľudia chcú vedieť , čo najviac o svojom pôvode. Určité chcú, ale čo ich vedie k tomu, že teológia im k tomu povie niečo užitočné.

Vieme kedy vznikol Vesmír, vieme prečo a ako vznikali hviezdy, planéty. Poznáme  princípy ako svet chémie sa pretváral na biológiu. Veda vykorenila kiahne, dokáže liečiť väčšinu chorôb. Veda vie predpovedať  zatmenie Slnka, príchod tajfúnu, vie určiť vek fosílie. Veda vie dopraviť ľudí na Mesiac a pripravuje sa dostať ľudí i ďalej. Veda spoznáva inštrukcie DNA.

Kedy teológia dala svetu niečo také, čo malo nejaký úžitok, jedine ak opodstatnenosť vojny proti nepriateľovi. Kedy povedala teológia ozaj niečo dokázateľné pravdivé ak to nebolo banálne samozrejme, alebo už dávno predtým v spoločnosti zaužívané ako napr. neustále opakované desatero.

Ak by zajtra sme odstránili výdobytky vedy, nemali by sme lekárov, žiadnu dopravu, počítače, žiadne poľnohospodárstvo. A čo by sa stalo keby sa zajtra odstránili všetky výdobytky kresťanskej teológie, všimol by si vôbec niekto nejakú zmenu. Je pravda nebolo by kostolov, ani Vatikán s jeho cirkevnou hierarchiou – čo niektorým môže chýbať, ale možno vzhľadom nato, že cirkev vždy sa chovala ako brzda obchodu a pokroku, pričom rada podporovala vojnychtyvich, možno by už bola vynájdená lepšia filozofia žitia a postavené užitočnejšie stavby ako kostoly.

Kapitalizmus – katalyzátor evolúcie.

06.08.2017

Povedal som si, že už nebudem písať články do blogu. Ale zaujali ma polemiky na blogoch o tom, či bolo lepšie za komunistov, či teraz, alebo či bude lepšie za vlády správnej ideológie –teokracie, viac »

Pohľad na Zem podľa Biblie.

03.04.2017

Ak niečo je, alebo môže byť isté, tak je to to, že pisatelia Biblie mali mylné predstavy o stvorení, astronómii, geológii; o príčinách javov, pôvode zla a príčine smrti. No dnes chápu viac »

Ako vysvetlíte paradox, že USA je jedna z naj demokratickejších štátov je zároveň štát, kde hrajú prvoradú úlohu náboženské predsudky?

21.03.2017

Päťdesiat percent súčasnej americkej populácie verí, že svet je starý len šesť tisíc rokov, čo je výsledkom náboženskej výchovy. To je desivá predstava o najväčšom a najmocnejšom kresťanskom viac »

EU samit summit

Fico: V novembri oficiálne schválime, že chceme byť súčasťou posilnenej obrannej spolupráce

20.10.2017 17:48

Podľa premiéra Roberta Fica Slovensko uvažuje, že na pomoc Európe pri zvládaní migrácie vynaloží ďalší milión eur.

voľby do vúc

Krajskú volebnú komisiu vedie súdne trestaný kotlebovec

20.10.2017 17:40

Nemajú zábrany poveriť súdne trestaného človeka dozeraním na priebeh a čistotu župných volieb. Reč je o extrémistickej Kotlebovej strane.

rastlina a knihy

Ekovzdelávanie podporili aj súkromné firmy

20.10.2017 17:00

Mimovládky, ktorých projekty budú mať regionálny dosah, môžu dostať maximálne 5000 eur, v prípade celoslovenského dosahu dvojnásobok.

andrzej duda

Vo Varšave hustne ovzdušie medzi Dudom a Kaczyńským

20.10.2017 16:49

Poradkyňa poľského prezidenta ostro zaútočila na predsedu vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyńského pre spor o súdnej reforme.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 249328x
Priemerná čítanosť článkov: 2352x

Autor blogu

Kategórie