Založ si blog

Splynutie náboženstva s vedou.

V predchádzajúcej debatách sa vyskytli stanoviska, ktoré kladú vieru v Boha na úroveň vedy.  Ak budeme považovať hlbokú úctu napr. Einsteina, alebo iných fyzikov pred majestátom Vesmíru, pred jeho tajomstvom vzniku, pôvodu fyzikálnych zákonov – ako, že je to čosi tajomné a to takmer ako tajomný boh, čo aj títo fyzici často používajú ako metaforu, tak vtedy sa náboženstvo akoby približovalo k vede. Ale iní ľudia to tak nechápu, keď veľký fyzik spomenie boha, okamžite si pod tým predstavujú boha, ktorý odpúšťa hriechy, odpovedá na modlitby, čo mení krv na víno, čo sľubuje, že budeme žiť i po smrti. A teda je pravda veriť vo svätú trojicu, ukrižovanie a vzkriesenie Ježiša a vo všetko ostatné, čo samozrejme nemá nič spoločné so základnými konštantami fyziky.  To nie je to isté a nemožno konvergenciu vedy spájať s náboženstvom len vtedy keď sa nám to hodí.

Ak pojmu náboženstvo umožníte takú pružnú definíciu, aké meno zostane pre ortodoxné náboženstvo, ako ho chápe obyčajný človek v kostolnej lavici, či na modlitebnom koberčeku, alebo ako ho chápal intelektuál v 19.stor., keď i veľký vedci boli nábožný tak ako ktokoľvek iný?

Kvantová mechanika je hlboko tajomná a ťažko pochopiteľná. Náboženská mystika je tiež hlboko tajomná a ťažko pochopiteľná. Preto, ale si nemožno myslieť, že staroveký mystikova už dávnej dobe rozumeli kvantovej mechanike.

Veda odpovedá na otázky „ako?“ a náboženstvo na otázky „prečo?“. Prečo si niekto myslí, že otázka prečo má v tomto poli nejaký zmysel. Proste to čo nechápeme, tak to nechápeme a budeme pracovať na riešení problému ale nebudeme si vymýšľať odpovede prečo je to tak ako keď pračlovek videl blesk.

Nemôžem vedou dokázať negatívne tvrdenie, že napr. Boh neexistuje, ale to neznamená, že automaticky existuje,  to môžu existovať  aj iní bohovia, vily, či upíry. No ak mi niekto bude tvrdiť, že dôvody pre existenciu kresťanského Boha sú oprávnenejšie, potom tie dôvody treba vysloviť a vedecky vyhodnotiť .

Ak teológovia sa chcú priblížiť k ozajstnej vede, tak musia v prvom rade odvrhnúť zázraky. Keď si však ponechajú zázračne nanebevstúpenie Panny Marie, ktoré vyhlásil len nedávno  pápež Pius XII (v r. 1950), alebo iné zázraky,  tak potom sa nemôžu pchať medzi vedcov, ale nech idú zbierať body do Lurd medzi nevzdelancami.

V 19. stor. ľudia nesúhlasili s princípom evolúcie, pretože sa im zdalo, že podrýva ich vieru v Boha. Teraz sa karta obracia a pre znovunastolenie Boha, pripúšťa i sám pápež existenciu evolúcie, pretože už každý človek, ktorý nie je zadubený, chápe, že evolúcia je skutočnosť. A tak Boha vpašujeme späť s tým, že naznačíme že Boh evolúciu vytvoril a ju aj riadi, i keď nikto nevie ako, keď fyzicky nejestvuje. Dokonca neváhajú i Darwina dať na svoju stranu, tým, že antikoncepcia je proti darvinovskému pudu o zachovanie rodu.

Celá krása Darvinovského vysvetlenia života, spočíva v jej sebestatočnosti. Každý stupeň evolúcie je vysvetliteľný a každý aj dokázateľný – nemusí sa tam vpašovavať nič nadpozemské. Nepridá to nič k vysvetleniu evolúcie, len možno uspokojí veriacich. Pripadá mi to ako vloženie vírusov do fungujúceho organizmu, ktorý sleduje vlastne ciele a ciele organizmu nie sú pre neho dôležité.

Vedec ak zistí, že niečo nie je pravda, vyhodí to oknom a začne znovu, ale nie takto postupujú  teológovia, keď niečo nepasuje tak hľadajú v tom nejakú symbolickú pravdu. Treba stvorenie sveta z Biblie vyhodiť ako historický pohľad  a nie dávať tomu za každú cenu nejaký symbolický význam.

Nepopieram, v minulosti malo náboženstvo svoj význam, pretože podporovalo zoskupovanie jednotlivcov, čím pomáhalo prežitie skupiny. Je jasné aj to akú výhodu mali skupiny, kde viera v bojovného boha podnecovala mladých mužov obetovať sa pre dobro kmeňa.

Ľudia chcú vedieť , čo najviac o svojom pôvode. Určité chcú, ale čo ich vedie k tomu, že teológia im k tomu povie niečo užitočné.

Vieme kedy vznikol Vesmír, vieme prečo a ako vznikali hviezdy, planéty. Poznáme  princípy ako svet chémie sa pretváral na biológiu. Veda vykorenila kiahne, dokáže liečiť väčšinu chorôb. Veda vie predpovedať  zatmenie Slnka, príchod tajfúnu, vie určiť vek fosílie. Veda vie dopraviť ľudí na Mesiac a pripravuje sa dostať ľudí i ďalej. Veda spoznáva inštrukcie DNA.

Kedy teológia dala svetu niečo také, čo malo nejaký úžitok, jedine ak opodstatnenosť vojny proti nepriateľovi. Kedy povedala teológia ozaj niečo dokázateľné pravdivé ak to nebolo banálne samozrejme, alebo už dávno predtým v spoločnosti zaužívané ako napr. neustále opakované desatero.

Ak by zajtra sme odstránili výdobytky vedy, nemali by sme lekárov, žiadnu dopravu, počítače, žiadne poľnohospodárstvo. A čo by sa stalo keby sa zajtra odstránili všetky výdobytky kresťanskej teológie, všimol by si vôbec niekto nejakú zmenu. Je pravda nebolo by kostolov, ani Vatikán s jeho cirkevnou hierarchiou – čo niektorým môže chýbať, ale možno vzhľadom nato, že cirkev vždy sa chovala ako brzda obchodu a pokroku, pričom rada podporovala vojnychtyvich, možno by už bola vynájdená lepšia filozofia žitia a postavené užitočnejšie stavby ako kostoly.

Má každý svoju pravdu?

13.12.2016

Ak niekto použije túto vetu demonštruje tým to, že slovu „pravda” nerozumie. Subjektívna pravda sa týka len skutočnosti, ktoré vzišli z vašich životných zážitkov vo vašom životnom viac »

Nie je chybou, myslieť si, že Boh neexistuje?

06.12.2016

Každá teória, teda i náboženská môže byť správna len vtedy, ak z nej vyplývajúce výsledky sú dokázateľne a aj využiteľné, to znamená, že jednoznačne vysvetľujú javy na základe viac »

Môže každý vysloviť svoj názor?

22.11.2016

Normálne platí, že ak nevieš svoj názor dokázať, podoprieť argumentami, tak potom si ho radšej ponechaj pre seba, pretože obyčajne je to názor veľmi povrchný, či pohodlný, ktorý nič nerieši, viac »

(typo - nepouzivat v orise) peniaze, euro, eurá, bankovky, mince, úver, hypotéka, splátka

Z nových eurofondov Slovensko vyčerpalo pol miliardy

22.01.2017 10:16

Slovensko vyčerpalo z peňazí EÚ v novom programovom období 2014 - 2020 do 31. decembra v 7 z 11 programov 556,58 mil. eur.

seizmograf, zemetrasenie

Šalamúnovými ostrovmi otriaslo silné zemetrasenie

22.01.2017 08:42

Silné zemetrasenie s magnitúdou 8 zasiahlo Šalamúnové ostrovy ležiace v Pacifiku, pričom podľa meteorológov hrozí, že v dôsledku otrasov okolité ostrovy zalejú prívalové vlny.

Pápež František

Pápež: Trumpa budem posudzovať na základe konkrétnych činov

22.01.2017 08:38

Pápež František v rozhovore pre média vyhlásil, že si počká na činy Donalda Trumpa a až na ich základe si vytvorí názor na nového amerického prezidenta.

manifestácia, práva žien

Za práva žien a proti Trumpovi demonštrovalo v USA vyše milióna ľudí

21.01.2017 19:01, aktualizované: 22.01.2017 09:26

Viac ako milión ľudí sa zišiel vo Washingtone, Los Angeles a ďalších mestách sveta na manifestáciách za práva žien, ktoré sú podľa aktivistov ohrozené novou vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 103
Celková čítanosť: 216442x
Priemerná čítanosť článkov: 2101x

Autor blogu

Kategórie