Založ si blog

Kto je zapisovateľom skutkov Boha.

Pri mojom predposlednom článku vznikla diskusia o tom, či ľudské vedomie ovplyvňuje Vesmír. Či jav je javom pokiaľ nie je pozorovaní existenciou pozorovateľa. Názor o tom, že pôsobením našich myšlienok môžeme Vesmír  tvarovať  sa mi zdal hlúpy i keď je podporovaný niektorými vedcami, preto som k tejto diskusie vtedy nevyjadroval. No nedalo mi to sa týmito myšlienkami zaoberať , čo ak je niečo na tom pravdy a to hlavne z titulu možnej existencie Boha.

 Už starí čínski filozofovia riešili dilema, či pád stromu v lese vydá zvuk, keď tam nie je nikto kto by to pozoroval. Že existuje určité prepojenie medzi rozumom a hmotou je zrejmé. Na základe tejto myšlienky vzniklo veľa filozofických pojednávaní . Teda, že i my ľudia svojim myslením ovplyvňujeme Vesmír. Z čoho bolo už blízko tvrdiť, že rozum je najvyšším fenoménom a bol tu prv ako hmota. A ďalej, ak má byť svet reálny, musí svojimi vlastnosťami umožniť existenciu pozorovateľa.

No ak si myslite, že tým pozorovateľom božích skutkov by mal byť  ustrašený veriaci človek, tak to asi nie, pretože on nič  nepotrebuje merať rozumom. Rozum potrebuje dôkazy, viera však neverí dôkazom. Pre veriaceho v Boha je dôkazom zjavenie, čo je podľa mňa úchylka, a s rozumom to má málo spoločné, pretože to nie je z reálneho sveta.

Na základe tejto filozofie je logické, že keď pri začiatkoch Vesmíru nebol človek, tak musel predstavovať  existenciu prvotného rozumu – Boh – a až neskôr vznikla  nutnosť vzniku človeka ako inteligentného pozorovateľa. T.j. pozorovateľ musel  vzniknúť preto, aby dal reálny zmysel a reálnu existenciu Vesmíru tým že ho pozoruje (meria a využíva) a tak sa zúčastňuje jeho vývoja. Avšak medzi vznikom Vesmíru a vznikom človeka je nepredstaviteľná časová diera – kto vtedy pozoroval Zem a využíval ju, pretože Zem sa vyvíjala a bez pozorovateľov by sa meniť nemala, ale ona sa menila a je teraz úplne iná ako pred miliardami rokov. Jednoznačne z toho vyplýva, že vznik života bolo to čo Boh potreboval, aby mal kto zaznamenávať  vývoj Zeme. Že život zaznamenáva udalosti je zrejme, a nemyslím tým len letokruhy stromu, či trvalé zmeny v organizmoch, alebo vývoj organizmu od plodu k dospelosti, ale hlavne mám na mysli zápis DNA. Zatiaľ nevieme min. 90 % zápisu rozlúštiť čo vlastne predstavuje. Z toho síce vyplýva , že konkrétne rozum človeka má veľmi málo spoločné z vývojom Vesmíru, ale je to v rodine pretože sa to týka jeho predkov. A tiež z toho vyplýva, že človek nebol stvorený, ale sa postupne vyvíjal na základe skúsenosti svojich predkov.

Ako potom mohol Boh stvoriť človeka na svoj obraz.  Keby pred cca 65 miliónmi rokov nezasiahol Zem asteroid, ktorý spôsobil vyhynutie dinosaurov, dnes by špekulovali nad obrazom Boha potomkovia dinosaurov.

Navyše inteligencia  človeka  nevznikla ako dar od Boha,  ale z nutnosti neustáleho boja za prežitie čo potom znamená, že  každý novo zrodený  jedinec má  bližšie vo svojej podstate k zákonom džungle ako k umelo vytvorením náboženským pravidlám. Žiadať od neho bezbrehú skromnosť a náboženskú pokoru – vieru, že Boh nad nami bdie, keď tú pokoru nedodržujú hlavne tí čo ju hlásajú je nápor na rozum. Splnenie náboženských požiadaviek o úplnom sa oddaní viere, sa dá riešiť  len vzdaním sa rozumu, alebo  oddelím náboženského  myslenia od rozumu potrebného pre prežitie a navonok sa tváriť, že je to v súlade, pričom ani jedno riešenie nie je zdravé pre jedinca či spoločnosť. Spoločnosť ak chce byť spoločnosťou potrebuje zákony, ktoré nie sú beztrestne prekročiteľné, ani farizejsky tvarovateľné, a už vôbec  by nemala spoločnosť  požadovať od človeka aby bol úbožiakom, ktorý sa bojí aj vlastných pochybnosti, pretože sú pre pohodlie náboženských autorít neprípustné, a ako radi prízvukujú  pochybnosti o našom výklade Boha hraničia s prejavom slabosti a zlyhania.

Na čo by Bohu bol pozorovateľ, ktorý zavrhuje svoju inteligenciu pre rozvoj svojho druhu, keďže nechce  zisťovať aké skvele možnosti  nám dáva rozum, len tupo verí, že ako to je, tak je to dobre a netreba nič meniť len sa modliť k Pánu. Keď to dobre dopadne tak ďakujeme Bohu, keď zle – Boh skúša našu vieru. Myslím si, že zmysel života je v niečom inom – i podľa hore uvedeného je to v poznávaní a v prispôsobovaní sa meniacim podmienkam tak aby naši potomkovia boli flexibilnejší.

Ak nejaký prvotný rozum, či Boh existuje tak určite nepotrebuje pochlebovačov, prosebníkov, či stádo oviec.  Myslím si, že veriacim najviac vadí na teórie evolúcie, ani nie tak, že sme sa vyvinuli z nižších živočíchov, ako to, že život pôjde ďalej a každý druh sa môže v budúcnosti vyvinúť k nepoznaniu, rozvetviť sa, alebo vyhynúť. Čo nezodpovedá náboženskej viere, že človek je vrchol stvorenia a to v konečnej podobe. A z toho vyplývajú i vízie že sme už u konca sveta. No svet sa vyvíja a vyvíjať bude ďalej, pretože Boh, či prvotný rozum si uvedomuje, že môže stratiť človeka, ako jednu z malých vetvičiek zo stromu života, ale nemôže stratiť pokračovanie života, pretože potom by zanikol i on –  kto by zaznamenával  ďalší postup vývoja tejto reality.

Sledujeme rad správ o návšteve mimozemšťanov na Zemi, hlavne po skončení 2. svetovej vojny. Správy sa opakujú v tom, že ide o malých krehkých šedivých človiečikov s veľkými očami a hlavami. A že keď sa zmocnia človeka, tak robia na ňom pokusy.  Čo keď nejde o mimozemšťanov, ale o našich vzdialených potomkov, ktorí takto vyzerajú po ďalšej svetovej vojne a nevyšetrujú ľudí preto aby ho zničili, ale preto aby zistili aké zmeny nastali. To, že nejde o mimozemšťanov hovorí i poznatok, že vždy sa objavili na malých lietajúcich strojoch – u ktorých je nemožné aby prekonali medzihviezdny priestor, pričom nikto nikdy nehovoril o veľkej generačnej lode, ktorá by bola potrebná na prekonanie času potrebného na let. Asi nemôžu zasahovať, ale určite ich prítomnosť nás jemne upozorňuje, aby sme nebláznili a nezačali novú svätú vojnu.

Nakoniec by som chcel veriacim v Písmo sväté pripomenúť , že si majú dávať pozor na svoje želania, pretože podľa hore uvedeného sa môžu sa i vyplniť, tak ako v tomto starom vtipe:

Pri exkurzie Boha v pekle mu Lucifer predstavuje jednotlivé oddelenia pekla.

V 1. sektore  prehnuté švédske stoly, pivo, víno potokom..

V 2. sektore veda, kultúra, divadlo, hry, sex..

V 3. sektore pekelné ohne, kotle a v nich ľudia, ktorí si ešte sami pod kotle prikladajú..

Zhrozený Boh sa pýta: „To je trest za ich zločinný život? „

„Nie“, odpovedá Lucifer – „ to sú kresťania, oni to tak chceli“

Odpoveď článok o dôkazoch existencie Boha.

24.04.2018

Na internete ako reklama sa objavuje preklad článku Marilyn Adamson - https://www.everystudent.sk/existuje-boh/ o 6- tých dôkazoch existencie Boha. Nedalo mi aby som neodpovedal na tieto predstavy, viac »

Kapitalizmus – katalyzátor evolúcie.

06.08.2017

Povedal som si, že už nebudem písať články do blogu. Ale zaujali ma polemiky na blogoch o tom, či bolo lepšie za komunistov, či teraz, alebo či bude lepšie za vlády správnej ideológie –teokracie, viac »

Pohľad na Zem podľa Biblie.

03.04.2017

Ak niečo je, alebo môže byť isté, tak je to to, že pisatelia Biblie mali mylné predstavy o stvorení, astronómii, geológii; o príčinách javov, pôvode zla a príčine smrti. No dnes chápu viac »

Ukrajina, Su-27, stíhačka

Ukrajinská stíhačka havarovala pri pokuse o pristátie, pilot zahynul

15.12.2018 16:45

Pilot tragicky zahynul na leteckej základni v meste Žytomyr, keď sa vracal z cvičného letu.

sucho, uroda kukurica, globálne oteplovanie, pole

Menej snehu, dlhé horúčavy, sucho a prívalové dažde

15.12.2018 15:12

Vývoj klimatickej zmeny na Zemi je horší, ako sa očakávalo. Dopady oteplenia planéty pociťujeme aj na Slovensku.

Barack Obama

Obamacare je v rozpore s ústavou, rozhodol súd

15.12.2018 15:07

Zdravotnú reformu presadil v roku 2010 bývalý prezident Barack Obama.

Ukrajina, porošenko, pravoslávna cirkev, Kyjev, Jepifanij

Na Ukrajine vznikla nezávislá pravoslávna cirkev

15.12.2018 14:15, aktualizované: 17:48

Je to deň, keď konečne získavame nezávislosť od Ruska, povedal ukrajinský prezident Petro Porošenko.