Založ si blog

Zázraky náboženskej morálky.

Vyznávači  Jahveho, Ježiša Krista, Allaha, Višnu, Šivu, Budhu a rôznych božstiev, ktoré predstavovali prírodu, zvieratá – cez náboženstva starovekých Egypťanov, Grékov, Ríma, Keltov, Germanov, Slovanov, Mezopotánie, ale i nových náboženstiev aké predstavuje  velebenie upírov, satana, či hviezdneho mimozemšťana Aštar Šeran , alebo scientologovia nám popisujú ako človek môže žiť s prírodou, ako dospieť k spaseniu. K tomu prikazujú naplňovať určité zvyky a tradície. Toto všetko sú veriaci. Naplnení duchom viery. Nebudem sa tu zaoberať  inými typmi veriacich fanatikov ako sú fanúšikovia šport. klubov, či gamblerov alebo iných až chorobné závislých na svojej viere, ktorí tiež si už vytvorili určité zaručené postupy pre úspech, ktorých sa nevedia zbaviť.

Tieto popisy však  jednoznačne nedokazujú, že Boh, či Satan, alebo šťastie existuje, ale len to hovorí  o type veriacich, ktoré sa vytvárali  na základe zemepisného a kultúrneho rámca, v ktorom sa príslušný človek nachádzal. Tieto nespočetné náboženské predstavy sa postupne kumulovali do hlavných náboženských dogiem a mysticizmu, ktoré vzhľadom na svoju neudržateľnosť v porovnaní so skutočnosťou sa naďalej štepia.

Pápež František niečo povedal aj o protiklade veriacich, t.j. o ateistov. Vyjadril  sa akože im chýba duch viery – takže sú chudobní duchom. Akože im niečo chýba – asi ako tretia noha. Ja si, ale myslím, že viera založená na niečom čo nemožno dokázať sa nazýva hlúposť. Ateisti nie sú zaťažení jalovými predstavami o nadpozemskom vplyve svojich stvoriteľov a ani ich neovláda strach zo svojich spasiteľov či ich hovorcoch. Kresťanská pravda „Požehnaní budú tí čo nevideli, ale uverili“ je pravda, ktorá vytvára pocit absolútnej závislosti a je zrejme, že ju vytvoril človek za účelom skrývania zločinov za vieru.

Zo začiatku som to myslel ako vtip, keď som dopovedal Ježišove slová ako bonbot, že pre chudobných duchom je pripravené kráľovstvo nebeské, že to kráľovstvo nebeské je vlastne pripravené len pre ateistov, pretože tí sú zjavne chudobný duchom. Avšak čím ďalej som nad tým premýšľal tak som dospel k poznaniu, že to nie je márna myšlienka, pretože ateisti sú tí ktorí sa nedali zmiasť rôznymi prorokmi a preto sú čistí a pripravení  prejsť do konečného stavu pokoja a úplne sa oslobodiť od Ducha viery. Je zaujímavé, že táto predstava ma natoľko upokojila , že úplne zlikvidovala pochybnosti, ktoré do mňa roky vštepovala kresťanská výchova o tom, že pôjdem do pekla. Vyhrážky môjho kňaza „Keď zomrieš a pôjdeš do pekla, potom uvidíš, že mám pravdu“, bola ich výhra, pretože som vtedy nemohol dokázať opak. Teraz som už nad vecou.

K veľkým náboženským systémom sa zväčša viaže posvätná literatúra, ktorou svoje učenie šíria a vytvárajú pamiatky, ktoré sa stávajú kultúrnym dedičstvom pretože sú v nich obsiahnuté predstavy o priebehu stvorenia sveta a ľudí, predstavy o posmrtnom živote, obsahuje morálne normy a hodnotové rebríčky. Poskytuje tak veriacemu človeku komplexný pohľad na svet. Pre mnohých religióznych ľudí podáva náboženstvo a náboženské písomnosti vysvetlenie zmyslu a smerovanie ich existencii, t.j. odpovedajú na otázku v čo môžu dúfať. Chyba je v tom, že  ich vytvoril Boh, tak sú neomylné a nemôžu sa ďalej vyvíjať.

Všetky náboženstva majú modlitby a potrebu obete. Je to jeden z najtypickejších prejavov tohto kultu,  ktorý chápeme ako dialóg veriaceho zo svojim bohom. Modlitby delíme na: chválospevy bohu a na prosby – ktoré bývajú  prepojené s  obetou. Zaujímavé je, že v niektorých veciach nastali zmeny, t.j. odkedy človek vymyslel peniaze, boh už nepotrebuje iné obete.

Tieto všetky snahy o definovanie človeka k prírode boli prirodzené a vychádzali z vtedajšieho poznania. Avšak súčasný intelektuálny postoj k náboženstvu sa už pridržiava princípu že z presvedčenia nebudeme mať úžitok, ak ho nemožno potvrdiť skúsenosťou. Kameňom  úrazu v náboženstvách je slobodná vôľa človeka, ktorú akože Boh daroval človeku, ale zároveň ju bez vysvetlenia okliešťuje. Dobrým príkladom je prvotný hriech Evy – vzala jablko zo stromu poznania, bez toho, že by jej Boh vysvetlil prečo je ten strom zakázaný, keď ide poznanie. Ak je Boh férový mal by Vás trestať len za vaše vedomé hriechy. Ak však nás Boh trestá za naše skutky, ktoré nevychádzajú z našej slobodnej vôle, nie je Boh férový ani spravodlivý  – takže slobodná vôľa nemôže koexistovať s férovým Bohom. To ale neznamená, že človek môže robiť čokoľvek bez následkov. Pričom  tieto zákony sa nedajú zakonzervovať, pretože sa spoločnosť vyvíja a keďže sa nám Boh neukazuje, aby niečo zmenil – musí dochádzať k rozporom v morálke i v zákonoch.  Ekologické zákony v minulosti neboli potrebné teraz už sú.

Preberme si v krátkosti zakonzervovaných  je 10 božích prikázaní.  Napr. už 1.prikázanie: Ja som Pán Boh tvoj, nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal. Nečudujete sa prečo Boh trvá na takomto nezmyselnom zákone i keď je všemocný. Keď sa pozrieme na prvé štyri prikázania, čo majú z morálkou spoločné? Nič. A morálne prikázania (5 až 10) sú tak samozrejme, že ich dodržujú i šimpanzy vo svojich komunitách bez toho že by čítali Bibliu. Avšak Boh ich nemusí dodržovať a prejdú mu i vraždy, či vyslovená genocída.

Väčšiu starosť mám, ale z toho, že stvoriteľ vesmíru chce zánik človeka, pretože ho viac uráža to čo ľudia robia keď sú nahí. Napr. 9.prikázanie hovorí: Nepožiadaš manželku blížneho svojho. Kresťan sa má vyvarovať nezriadenosti a má si zachovať čisté srdce a myseľ, vedieť sa ovládať. Prikázanie zakazuje na telesnú žiadostivosť i pomyslieť.  Niečo iné je zakázať kradnúť, lúpiť, znásilňovať, podvádzať – to sú nedobré skutky voči svojim blížnym, trestané v každej spoločnosti už od nepamäti. Avšak zakázať myslieť to je nedobré voči sebe, takéto sadistické mučenie mohli vymyslieť len impotenti – i keď  kresťanský boh nemá manželku, impotentom asi nebol, keď cez Ducha svätého požiadal manželku blížneho svojho – čo bol určite chvályhodný zázrak.

Bez toho ako vy hovoríte „zvieracieho pudu“  by ľudstvo nielenže vyhynulo, ale prestalo by sa vyvíjať, pretože by stratilo jednu z hlavných motivácii zlepšovať a rozvíjať svoj život a to napriek týmto „múdrym“ odporúčaním. A ak nás, ako tvrdíte stvoril Boh s týmto zvieracím pudom, tak si myslím, že nám dal jedinečnú motiváciu nielen ako prežiť, ale aj ako na sebe pracovať, aby sme dosiahli lepší imidž a teda i zlepšenie života a nie sa zakonzervovali do stredoveku – alebo tento pud nebodaj je nadobudnutý a preverený „vymyslenou“ evolúciou.

 

Odpoveď článok o dôkazoch existencie Boha.

24.04.2018

Na internete ako reklama sa objavuje preklad článku Marilyn Adamson - https://www.everystudent.sk/existuje-boh/ o 6- tých dôkazoch existencie Boha. Nedalo mi aby som neodpovedal na tieto predstavy, viac »

Kapitalizmus – katalyzátor evolúcie.

06.08.2017

Povedal som si, že už nebudem písať články do blogu. Ale zaujali ma polemiky na blogoch o tom, či bolo lepšie za komunistov, či teraz, alebo či bude lepšie za vlády správnej ideológie –teokracie, viac »

Pohľad na Zem podľa Biblie.

03.04.2017

Ak niečo je, alebo môže byť isté, tak je to to, že pisatelia Biblie mali mylné predstavy o stvorení, astronómii, geológii; o príčinách javov, pôvode zla a príčine smrti. No dnes chápu viac »

SR volby19 prezident kandidát Smer-SD predsedníctvo BAX

VIDEO: Úniky z vyšetrovania rozohnili premiéra

22.01.2019 17:30

Reagoval tak na ďalšie otázky okolo komunikácie údajnej objednávateľky tohto činu Aleny Zs. s podpredsedom parlamentu Glváčom.

banská štiavnica, mesto kultúry

VIDEO: Banská Štiavnica ponúka Almáziu. To najlepšie, čo má.

22.01.2019 17:00

Banská Štiavnica je historicky prvým Mestom kultúry Slovenska. Video TV Pravda približuje, aké podujatia Štiavnica tohto roku ponúka miestnym aj návštevníkom.

francúzsko, eiffelova veža, sneh

Vo Francúzsku vyhlásili pre sneženie stav pohotovosti a zatvorili Eiffelovu vežu

22.01.2019 16:50

Météo France vydala z dôvodu sneženia a tvorby poľadovice oranžovú výstrahu - teda druhý najvyšší stupeň.

NAKA

Na Spiši zasahovala NAKA, objasnila starú vraždu mafiánskeho bosa

22.01.2019 16:05

Zaisťovacie úkony súviseli so 17 rokov starou vraždou Emila Novotného, ktorý vtedy vládol podsvetiu v Spišskej Novej Vsi.