Založ si blog

Porovnanie kvality služieb UPC a Telekom.

Pokúsim sa porovnať služby  UPC a Telekom v oblasti dodávky signálu digitálnej televízie, Internetu a pevnej tel. linky.Som dlhoročný zákazník komplexných služieb UPC v oblasti televízie, Internetu a pevnej  tel.linky.  Už pol roka využívam i možnosti  podobných služieb Telekomu. Takže môžem ich kvalitu vzájomne porovnať z pozície zákazníka. Do tejto situácie som sa dostal tak, že zmluva z UPC sa dala vypovedať až po 2 rokoch a pol roka pred ukončením zmluvy z UPC som podpísal zmluvu s Telekomom, pretože som využil akciu pre zavedenie opto-káblu v mojej domácnosti a polročnú akciu poskytovania služieb zadarmo. Samozrejme, že to nebolo úplne zadarmo, nakoľko som musel zaplatiť určite zriaďovacie náklady.

1/ Zriadenie služieb a vybavovanie zmien, či sťažnosti.

UPC má v Bratislave prakticky len jedno miesto a to v Petržalke na takéto vybavovanie. Každú maličkosť musíte vybavovať osobne, po telefóne nevybavíte nič. Naproti tomu Telekom má pobočiek len v Bratislave niekoľko a navyše po telefóne môžete vybaviť všetko i novú zmluvu. Ba ešte lepšie je to po telefóne, tam sa žiadna dohoda nestratila, za to osobne vybavovanie u Telekomu je nespoľahlivé. Dôležitou skutočnosťou je i to, že s Telekomom môžete sa spojiť na bezplatnej linke 0800, zatiaľ čo u UPC na platenej linke . U UPC po podpísaný 2 ročnej zmluvy už zmluvu nemôžete zmeniť tak, že chcete niečo z nej vypustiť. U Telekomu to do 6 mesiacov ešte ide. Preto som aj rozhodol odísť z UPC, pretože mi tam omylom zapísali i kanále pre dospelých, ktoré som vyslovene nechcel a napriek tomu som ich musel  platiť celé 2 roky i keď som ich nepozeral.

Keďže som prešiel z káblovej TV od UPC na optokábel od Telekomu musíte počítať aj z nejakými zriaďovacími nákladmi. Ak ste mali rozvod TV po byte pre káblovú TV a Internet, teraz je treba rozvod urobiť po novom, resp. kúpiť  Wi-Fi router , či rozvod signálu cez el. rozvody. Ja som využil ponúkanú akciu Telekomu pre rozvod a investoval som len do Wi-FI pre notebook a do nového modemu. Ak máte rozvod pre PC, ten takisto ho možno použiť aj pre rozvod TV signálu z optokábla.

2/ Kvalita ponuky televízie.

U obidvoch spoločnostiach som si vybral celú ponuku (vrátane vysielania v HD), okrem kanálov pre dospelých a u Telekomu i okrem maďarských kanálov, čo u UPC sa vyňať nedalo. Výber kanálov je z 90 % podobný, rozdiely sú nepodstatné. Telekom ponúka u komerčných, dokumentárnych, hudobných a detských kanálov viac českých televíznych staníc, za to UPC ponúka viac kanálov v iných jazykoch a kanáloch pre svätuškárov, či ohľadne módy. Využitie i druhého TV prijimača v domácnosti Telekom rieši druhým Setboxom, ktorý nemá harddisk pre nahrávanie – inak dodáva signál všetkých kanálov v rovnakej kvalite prakticky  bez zmeny ceny len zaplatíš za zariadenie setboxu,  za to u UPC je výber kanálov  bez zmeny ceny  pre druhý TV prijímač podstatne zkresaný na nejakých 10 kanálov a len analógovom formáte.

Čo sa týka kvality obrazu a zvuku niet veľkých rozdielov (zaleží od kvality TV prijimača) i keď u Telekomu je signál zasielaný cez optokábel. Obraz v HD kvalite u UPC občas kockovatie, čo som u Telekomu nepozoroval.

3/ Obsluha televíznych kanálov.

Po zapnutí prijímača digitálnej televízie je u Telekomu obraz k dispozície cca za 7 sekúnd u UPC to trvá až 25 – 30 sekúnd.  Prepínanie medzi kanálmi u Telekomu je 1 až 2 sekundy, za to u UPC to trvá až 5 sekúnd, čo je pre takých čo majú neustále ovládač v ruke príliš dlho. U UPC sa aspoň raz denne stane a to počas prepínania kanálov, že vypadne signál a digitálny prijímač sa potom 25 sek. reštartuje.

Nastavenie poradia kanálov, ovládanie diaľkového ovládania, či využívanie ďalších služieb ako nahrávanie programov, či zastavenie obrazu a iné služby sú u Telekomu veľmi jednoduché a ľahko pochopiteľné– nepotreboval som k tomu ani užívateľskú príručku ( a i manželka sa základ naučila veľmi rýchlo), za to u UPC je to veľmi komplikované a to i s príručkou a tlačidla sú neprakticky rozložené tak, že vo tme nie ste si istý čo tlačíte – stalo sa mi niekoľkokrát, že som namiesto prepnutia kanálu začal nahrávať program, čo si ani hneď nemusíte všimnúť, čím sa Vám zbytočne zaplňuje  harddisk( manželka sa ani za tri roky nenaučila toto diaľkové ovládanie používať). Pri pozeraní jedného kanálu možno si pozrieť text čo vysielajú na iných kanáloch, navyše u Telekomu vidieť i obraz tohto kanálu prostredníctvom funkcie PIP (obraz v obraze) a to i keď túto funkciu Váš TV nemá. Tak isto Telekom ponúka i mozaiku, t.j. vidieť naraz obraz 12 kanálov. Samozrejme, že tento rozdiel vyplýva aj z toho, že od Telekomu mám optokábel a u UPC je len TV kábel. I UPC ponúka v niektorých lokalitách už optokábel, takisto i f. Orange.

Výhoda u UPC je v len tom, že si môžeš to veľké množstvo kanálov usporiadať do skupín (ako zvlášť hudobné, detské, či   hovorené v angličtine, alebo v nemčine) u Telekomu to nie je do takej miery možné.

Čo sa týka Informácií  v textovej forme o televíznom programe sú u oboch spoločnostiach porovnateľné, Telekom, čo je chvályhodné uvádza i rok premiéry príslušného programu a tiež uvádza počet minút do konca programu, čo si musíš u UPC odhadnúť.

Detskú poistku u Telekomu možno rozšíriť nielen na jednotlivé kanály, ale automaticky môže zamykať i programy neprístupne pre deti, najmä vysielané po 22 hod.

Telekom poskytuje i ďalšie služby, ktoré UPC pri bežnom káblovom rozvode nemá,  ako vstup na Facebook, výber regionálnych TV podľa krajov, spustenie nahrávania programu cez mobil a aj malý internet Telekomu, kde nájdete kurzy mien, programy divadiel, kín, tel. zoznam, počasie, ponuky niektorých obchodov, zaujímavé videa ale i videoarchív programov rôznych televíznych staníc, videopožičovňu, či počítačové hry. Tak isto vysielanie rádiových staníc, čo bolo i v UPC, ale neskôr mi to varovania zmizlo.

Teletext je cez optokábel  v Telekomu  veľmi rýchly. U UPC som pri viacstránkových údajov musel čakať až 30 sek. aby som mohol prehodiť list pri rovnakom čísle stránky. U Telekomu nemusím čakať ani sekundu.

4/ Internet

Rýchlosť internetu je pri neobmedzenom odbere dát a rovnakej cene je u Telekomu skoro 3x rýchlejší (UPC Download – 30 MBits, Telekom – 85 MBits)

Určite nepriaznivé rozdiely sú u Telekomu pri zriaďovaný e-mailovej adresy. Kto používa Microsoft Office a je zvyknutý na toto komplexné riešenie i s poštou si zriadi e-mailovú adresu i u prevádzkovateľa jeho sieti. U UPC je to pomerne jednoduché i viac e-mailových adries vybaviť a to i pomocou platenej telefonickej linky a ich pokynov cez telefón, kde si dohodnete i názov e-mailu a je to v cene Internetu. Navyše ponúkajú  v cene i nejaké MB (stačia len na text bez obrázkov) na tvorbu vlastnej webovej stránky cez ich adresu. U Telekomu je to trochu zložitejšie i keď komunikujete na neplatenej tel. linke a to z toho dôvodu, že Vás  odkážu na ich webovú stránku, podľa ktorej si to musíte zriadiť sám. Čo pre ľudí, ktorí sa v tom nevyznajú je veľmi problematické. Avšak, keď to viete je to lepšie, pretože si sám urobíte svoje nastavenia a svoje názvy e-mailov, okrem základného, ktorý vygeneruje počítač. Navyše u Telekomu za zriadenie základného názvu e-mailu (nie aliansy – tie sú zadarmo) platíte 0,5 Eura mesačne. Pri zriaďovaní Vašej prípojky, keď nie ste si istý Vašimi technickými znalosťami trvajte na tom aby Vám prítomný technici zriadili i e-mail v Telekome.

5/ Pevná telefónna linka

Tu sú pri prechode najväčšie finančné problémy. Aby ste dostali, čo najlepšiu sadzbu musíte mať okrem pevnej tel. linky od jednej spoločnosti i TV a Internet. Pri zmene dodávateľa sa Vám zmení i číslo telefónnej stanice. Ďalej prechodom na optokábel musíte si zriadiť i nový telefón – starý Vám na optolábel nebude fungovať. Napr. na zriadenie kvalitného bezšnúrového tel. prístroja musíte počítať aspoň s 25 Eurami, ale čo potom zo starým?

 

6/Cena služieb

Ceny v rámci boja o zákazníka sa neustále menia. I keď UPC zlacňuje pre nových zákazníkov, nám ktorý sme mali zmluvu na 2 roky nič neznižoval.  Preto ceny ťažko porovnávať i služby sú rozdielne a časom sa menia. Ja môžem len povedať, že zmenou na technicky kvalitnejšiu dodávku cez optokábel od dodávateľa Telekom (bez počiatočných akcií a tiež zriaďovacích nákladov) získam na pravidelných mesačných platbách približne 20% a to napriek zlepšenia služieb (2 SetBox, rýchlejší internet, väčší výber služieb pri TV, vyššia kvalita telefonovania). Súčasne ceny i s ponúkanými akciami (pre domácnosti sú ceny uvádzané s DPH) si možno porovnať na internete u každej spoločnosti. Napr. v súčasnosti UPC znižuje ceny Internetu o viac ako 50%, ale to platí len pre nové 2 ročné zmluvy. Pri prechode na novú kvalitu služieb treba počítať i z určitými zriaďovacími nákladmi (najlepšie je vystihnúť nejakú akciu a to najlepšie v dobe, keď Vám končí platnosť starej zmluvy).

 

Odpoveď článok o dôkazoch existencie Boha.

24.04.2018

Na internete ako reklama sa objavuje preklad článku Marilyn Adamson - https://www.everystudent.sk/existuje-boh/ o 6- tých dôkazoch existencie Boha. Nedalo mi aby som neodpovedal na tieto predstavy, viac »

Kapitalizmus – katalyzátor evolúcie.

06.08.2017

Povedal som si, že už nebudem písať články do blogu. Ale zaujali ma polemiky na blogoch o tom, či bolo lepšie za komunistov, či teraz, alebo či bude lepšie za vlády správnej ideológie –teokracie, viac »

Pohľad na Zem podľa Biblie.

03.04.2017

Ak niečo je, alebo môže byť isté, tak je to to, že pisatelia Biblie mali mylné predstavy o stvorení, astronómii, geológii; o príčinách javov, pôvode zla a príčine smrti. No dnes chápu viac »

SR volby19 prezident kandidát Smer-SD predsedníctvo BAX

VIDEO: Úniky z vyšetrovania rozohnili premiéra

22.01.2019 17:30

Reagoval tak na ďalšie otázky okolo komunikácie údajnej objednávateľky tohto činu Aleny Zs. s podpredsedom parlamentu Glváčom.

Leonid Brežnev,

Chcel zabiť Brežneva, pálil do kozmonautov. Po polstoročí ľutuje len obete

22.01.2019 17:25

Nechýbalo veľa a sovietsky vodca Leonid Brežnev mohol necelého pol roka po tom, čo poslal tanky do Československa, skončiť na márach.

banská štiavnica, mesto kultúry

VIDEO: Banská Štiavnica ponúka Almáziu. To najlepšie, čo má.

22.01.2019 17:00

Banská Štiavnica je historicky prvým Mestom kultúry Slovenska. Video TV Pravda približuje, aké podujatia Štiavnica tohto roku ponúka miestnym aj návštevníkom.

francúzsko, eiffelova veža, sneh

Vo Francúzsku vyhlásili pre sneženie stav pohotovosti a zatvorili Eiffelovu vežu

22.01.2019 16:50

Météo France vydala z dôvodu sneženia a tvorby poľadovice oranžovú výstrahu - teda druhý najvyšší stupeň.